No donorlü mono(4-florobenzil) spirosiklotetrafosfazenlerin antimikrobiyal ve sitotoksik aktiviteleri ve DNA etkileşimleri
The antımıcrobıal actıvıtıes and dna ınteractıons of (4-fluorobenzyl) pendant armed octachlorocyclotetraphosphazenes
- Tez No: 533804
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde sitotoksik maddelerin gittikçe artması ve insan sağlığına artık gözle görünür şekilde ve hızla zarar vermeye başlamıştır. Soluduğumuz hava da dâhil olmak üzere, kullandığımız kozmetik ürünlerinde, deterjanlarda, pestisitlerde, ilaçlarda, gıda katkı maddelerinde ve daha birçok üründe sitotoksik etki yaparak canlıya zarar veren maddeler bulunmaktadır. Bu maddelere aşırı derecede maruz kalınması ise DNA hasarlarına dolayısıyla kanser riskinin artmasına ve hatta ölüme sebebiyet vermektedir. Fosfazenler [(N=PX2)n], [X=F, Cl, Br ve organik gruplar], fosfor ve azot atomları ile birbirine ardışık olarak bağlanabilen düz zincirli (lineer), halkalı (siklo) veya polimerik yapıda bulunabilen bileşiklerdir. Bu çalışma kapsamında, oluşan bileşiklerin çeşitli (G−), (G+) bakteri ve mayalar (Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Enterococcus hirae, Klebsiella pneumonia, Proteus vulgaris, Staphylococcus aureus, Salmonella typhimirium bakterileri, Candida albicans, Candida kruzeii, Candida tropicalis mayası) üzerinde antimikrobiyal aktiviteleri patojen olan bakteri ve mayalar kullanılarak agar kuyu difüzyonu yöntemi ve MIC analizi ile incelenmiştir. MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri ve L929 sağlıklı fibroblast üzerinde sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Çeşitli fosfazen türevleri ile yapılan biyolojik aktivite çalışmaları sonucunda bu maddelerin antimikrobiyal ve sitotoksik aktiviteye sahip olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increase the number of cytotoxic substances caused harm for human health. There are many substances in cosmetics, detergents, pesticides, medicines, food additives and many more, including in the air we breathe which they caused cytotoxic effects. Excessive exposure to these substances causes DNA damage, thereby increasing cancer risk and even death. Phosphazenes are compounds which can be in a linear, cyclic or polymeric structure which can be linked to each other in succession by phosphorus and nitrogen atoms, [X = F, Cl, Br and organic groups]. In this project, the antimicrobial activities of the compounds on various (G-) and (G +) bacteria and yeast will be examined (Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Enterococcus hirae, Klebsiella pneumonia, Proteus vulgaris, Staphylococcus aureus, Salmonella typhimirium, Candida albicans, Candida kruzei, Candida tropicalis). Interactions of the compounds with DNA will be investigated and whether interfering, splicing or DNA cutting activity will be determined. Which nucleotides are specific for the substances bound to the DNA will also be determined by cutting with restriction enzymes. In addition, the in vitro cytotoxic activities, the negative, antiproliferative and apoptotic effects of some of the lung, cervical, breast and colon cancers which are among the common types of cancer to determine the anticancer properties of the compounds will be examined in comparison with the clinically used CisPlatinum. Biological activity studies with various phosphazene derivatives have shown that these substances may have antimicrobial and cytotoxic activity. Based on these positive results in experiments with similar substances, it was aimed to investigate whether the new monosubstituted mono (4-fluorobenzyl) spirocyclotetrafosphages to be synthesized are in fact replaceable with the currently used analogues.