Asartepe Baraj Gölü'nde yaşayan capoeta tinca (Heckel 1843)'nın biyo-ekolojisi ve stok tespiti
Stock assesment and bio-ecology of capoeta tinca (Heckel 1843) in Asartepe Dam Lake
- Tez No: 66046
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ERKAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Nisan 1995-Ağustos 1996 tarihleri arasında Asartepe Baraj Gölü'nde yaşayan Capoeta tinca populasyonunun büyüme özellikleri çalışılmıştır. Baraj gölü, Sakarya Nehri 'nin Ayaş-ANKARA ili sınırlarındaki kollarından birinin üzerinde kurulmuştur. Büyüme özelliklerinin yanısıra doğal ve balıkçılık mortalite değerleri hesaplanarak populasyonun sömürülme oranının saptanmasında kullanılmıştır. Gölün fiziko-kimyasal özelliklerinin populasyonunun büyümesi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, balıkçılıkta kullanılan ağların göz açıklığı elverişli olduğu anlaşılmıştır. Buna rağmen, balıkçılık mortalite değerleri göldeki balıkçılığın optimum faydalanma bakımından yetersiz olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Asartepe Baraj Gölü'ndeki Capoeta tinca populasyonunun büyüme oranı diğer baraj göllerindeki populasyonlara oranla düşük bulunmuştur. Bazı aylarda, bazı parametreler standart limitleri biraz aşmasına karşılık, su analiz sonuçları suyun kirlenmediğini göstermektedir. Bazı fiziko-kimyasal parametreler bakımından kirlilik sınırlarına yaklaşılmış olsa da, kısa süreli bu artışın balık yaşamı üzerinde zararlı etkiye sahip olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY The growth characteristics of Capoeta tinea population living in Asartepe Dam Lake were studied for a period between April 1995-August 1996 in this research. The Dam Lake is built on one of the tributaries of Sakarya River in Ayaş-ANKARA. Apart from the growth characteristics, natural and fishing mortalities also calculated which were utilised in assessment of the exploitation ratio of the population. The influences of the physico-chemical properties of the lake water on the growth of the population were also discussed. The result of this study revealed that the mesh size of gears already being used in fishing is convenient. However the fishing mortality values suggest that fishing effort in the lake is insufficient for an optimum exploitation. On the other hand, the growth rate of Capoeta tinea in Asartepe Dam Lake was found to be slow compared with those population living in other dam lakes. Water chemistry analyses showed that the water is not polluted, although in some month, some of the parameters were as high as the lower limits of the standards. It was concluded that this short periods of relatively high concentrations of some physico-chemical parameters have no adverse effect on the fish population.