Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmenlerin zihinsel engelli bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi: Adıyaman/Çelikhan örneği
Examination of awareness levels of instructors working in the Ministry Of National education related to the effects of sports on mentally disabled individuals: Adiyaman/Çelikhan example
  1. Tez No: 660455
  2. Yazar: SELİM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ILKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı öğretmenlerin zihinsel engelli bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalık düzeylerinin bazı parametrelere göre incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Adıyaman ilinin Çelikhan ilçesinden ortalama yaş aralığı 41-50 yaş olan 214 öğretmen katıldı. Öğretmenlerin yaş, cinsiyet, branş, görev yaptığı okul türü, görev yılı, ailede zihinsel engelli birey bulunma durumu, geçmişte zihinsel engelli birey ile çalışmış olma durumu ve düzenli spor yapma durumlarına yönelik bilgileri kaydedildi. Çalışmaya 38 fen bilimleri alanı öğretmeni, 127 sosyal bilimler alanı öğretmeni ve 49 özel yetenek alanı öğretmeni katılım sağladı. Katılımcılara Zihinsel Engelli Bireylerde Sporun Etkilerine Yönelik Farkındalık Ölçeği uygulandı. Bulgular: Çalışmada öğretmenlerin yaş, cinsiyet, görev yaptıkları okul türü ve görev yılı sürelerine yönelik farkındalık düzeylerinde anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: İn this study, examined the awareness levels of teachers for the effects of sports in individuals with intellectual disabilities according to some parameters. Material and Method: 214 teachers with an average age range of 41-50 from Çelikhan district of Adıyaman participated in the study. Information about the teachers age, gender, branch, type of school where he worked, the year of duty, the presence of a mentally disabled person in the family, the status of having worked with a mentally disabled individual in the past and regular sports were recorded. 38 science teachers, 127 social science teachers and 49 special talent teachers participated in the study. Awareness Scale for the Effects of Sports on Mentally Handicapped Individuals was applied to the participants. Results: In the study, no significant difference was found in the awareness levels of teachers according to age, gender, school type and year of duty (p>0.05).