Psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algıları ve Suriyeli mültecilere tutumlarının incelenmesi
Cultural sensitivity perceptions of psychological consultants and examining their attitudes towards Syrian refugees
  1. Tez No: 660454
  2. Yazar: FATMANUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algıları ile Suriyeli mültecilere karşı olan tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma olan bir süreci tanımlamaya dönük Tarama modeli üzerinden oluşturulmuştur. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ilinin Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Rehberlik Araştırma Merkezi, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede çalışan 400 psikolojik danışman oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Kültürel Duyarlılık Algıları Ölçeği ve Suriyeli Mültecilere Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde ilişkisiz örneklemler için t-testi ve ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü ANOVA'dan; psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algılarının Suriyeli mültecilere karşı olan tutumları ile ilişkisini incelemek amacıyla ise Pearson Basit Doğrusal Korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları; kadın psikolojik danışmanların mültecilere karşı tutumlarının erkeklerin tutumlarından anlamlı olarak farklılaştığını, psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algıları arttıkça Suriyeli mültecilere karşı gösterdikleri olumsuz tutumlarının azalmakta olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine the relation between psychological counselors' perceptions of cultural sensitivity and their attitudes towards Syrian refugees. The research was accomplished using the Scan model to describe an existing situation.The sample of the study consisted of 400 psychological counselors working in kindergarten, primary school ,secondary school , high school and Guidance Research Centers affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Gaziantep province Şahinbey and Şehitkamil. In the study, Personal Information Form, Cultural Sensitivity Perceptions Scale and Attitude Scale towards Syrian Refugees were used.In the data analysis of the research, one-factor ANOVA and t-test were used for unrelated samples; and Pearson Simple Linear Correlation analyzes were used to examine the relationship between psychological counselors' perceptions of cultural sensitivity and their attitudes towards Syrian refugees. Research findings; it was revealed that female psychological counselors' attitudes towards refugees differ crucially from the attitudes of men, and as the cultural sensitivity perceptions of psychological counselors increased their negative attitudes towards Syrian refugees decreased.