İklim değişikliğinin Konya Kapalı Havzası üzerindeki olası etkileri
Possible effects of climate change on Konya Closed Basin
  1. Tez No: 660464
  2. Yazar: ÇAĞATAY POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Var olan her şeyin değişime maruz kaldığı gibi gezegenimiz de değişimin bir parçasıdır. Oluşum sürecinden beri milyonlarca yıldır değişim içerisinde olan gezegenimizin diğerlerinden farklı kılan bu döngüsel iklim değişimi, insanoğlu ortaya çıktığından beri hızlı değişerek canlı yaşantısına olumsuz etkilere neden olarak son yüzyılda daha da dikkat çekmeye başlamıştır. Birçok kurum ve kuruluşa göre küresel iklim üzerindeki ısınma kaçınılmaz bir gerçekliktir. 1950'li yıllardan beri iklimde gözlenen değişikliklerin çoğu önceki yıllara göre daha önce yaşanmamış seviyededir. 20. Yüzyılın ortalarından sonra insan etkisi iklim değişikliği üzerindeki en büyük etken kabul edilmektedir. İklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan Akdeniz ülkeleri arasında ülkemizde bulunmaktadır. Bundan dolayı değişen iklim koşullarının olumsuz sonuçlarından önemli oranda etkilenmektedir. Bu çalışmada ülkemizin akarsu havzalarından birisi olan ve alan olarak 4.büyük havza olan Konya Kapalı Havzası'nda iklim değişikliğinin olası etkileri incelenmektedir. Kapalı havza özelliği taşımasından dolayı iklim değişiminden kaynaklı olumsuz sonuçlardan etkilenmesi diğer havzalara göre daha fazla olacaktır. HadGEM2-ES, MPI-ESM-MR ve CNRM-CM5.1 iklim modelleridoğrultusundaRCP4.5 ve RCP8.5 senaryolarına göre 1971-2000 yılları arası olan referans dönem,2100 yılına kadar 10'ar yıllık periyotlar gelecek dönem iklim simülasyonları için değerlendirilmiştir. Genel olarak sıcaklıkların havza genelinde yüzyıl sonuna kadar 0,7ºC ile 5,9ºC artması beklenmektedir. Yağış miktarlarında ise -50mm ve -150mm azalış göstermesi öngörülmektedir. Bu ters orantı beraberinde kuraklığı getirecek ve Landsat-5 TM 1984-2011 uydu görüntülerine göre arazi yapısında değişimler olacaktır. Havza su potansiyellerinde azalmalar artacak ve havza geneli önemli su açıklığı yaşanacaktır. Artan nüfus ile su sorunu artacak ve diğer sorunlara ek olarak hem sosyal hem de ekonomik açıdan havzayı olumsuz etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Our planet is a part of the change, as everything is subject to change. This cyclical climate change, which makes our planet different from the others since millions of years since its formation, has changed rapidly since the beginning of human beings and has started to attract more attention in the last century by causing negative effects on living life. According to many institutions and organizations, warming on the global climate is an inevitable reality. Most of the changes observed in the climate since the 1950s have never been experienced before. After the middle of the 20th century, human influence is considered the greatest factor on climate change. Our country is among the Mediterranean countries that will be most affected by climate change. Therefore, it is significantly affected by the negative consequences of changing climatic conditions. In this study, possible effects of climate change are investigated in Konya Closed Basin, which is one of the river basins of our country and which is the 4th biggest basin. Due to its closed watershed, it will be more affected from the negative consequences of climate change compared to other basins. According to HadGEM2-ES, MPI-ESM-MR and CNRM-CM5.1 climate models, the reference period between 1971 and 2000 according to RCP4.5 and RCP8.5 scenarios was evaluated for future climate simulations for 10 years until 2100. In general, temperatures are expected to rise from 0.7ºC to 5.9ºC throughout the basin by the end of the century. Precipitation amounts are expected to decrease -50mm and -150mm. This inverse ratio will bring drought and change the land structure according to Landsat-5 TM 1984-2011 satellite imagery. Decreases in water basin potentials will increase and there will be significant water gap in the basin. With the increasing population, the water problem will increase and in addition to other problems, it will adversely affect the basin both socially and economically.