Çin'in enerji güvenliğinde Suudi Arabistan'ın yeri
The place of Saudi Arabia in China's energy security
  1. Tez No: 660463
  2. Yazar: REVŞAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1978 yılında Deng Xiaping'in başlatmış olduğu ekonomik reformlar ve açık kapı politikası Çin için yeni bir dönemi başlatmıştır. Ekonomik reformlar sonucunda hızla büyüyen Çin ekonomisi ülkenin enerji ihtiyacını büyük oranda arttırmıştır ve artan enerji talebi sonucu Çin dünyanın en büyük enerji tüketicisi konumuna gelmiştir. Ülkenin 1993 yılında net petrol ithalatçısı olması ve petrol ithalatının 2000'lerin başında büyük artış göstermesiyle beraber enerji güvenliği Çin'in temel önceliklerinden biri haline gelmiştir. Enerji güvenliği konusunda ithal petrole olan bağımlılık ve ithal petrolün Ortadoğu, Afrika gibi uzak ve istikrarsız bölgelerden temin edilmesi nedeniyle petrol arz güvenliği Çin'in enerji güvenliği stratejisinin en temel bileşenini oluşturmuştur. Çin'in ithal petrole olan bağımlılığı güvenli petrol tedarikçilerinin önemini arttırmıştır. Çin petrol arz güvenliğinin sağlanması için petrol zengini ülkelerle ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerini geliştirmeye başlamıştır. Bu konuda dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan Çin için önemli bir enerji ortağı olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma Çin'in enerji güvenliği stratejisinde Suudi Arabistan'ın konumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The economic reforms and open-door policy initiated by Deng Xiaoping in 1978 started a new era for China. The fast-growing Chinese economy as a result of economic reforms has greatly increased the country's energy needs and and as a result of increasing energy demand, China has become the world's largest energy consumer. Energy security has become one of the main priorities of China, with the country becoming a net oil importer in 1993 and the huge increase in oil imports in the early 2000s. Due to the dependence on imported oil and the supply of imported oil from distant and unstable regions such as the Middle East and Africa, oil supply security has constituted the most fundamental component of China's energy security strategy. China's dependence on imported oil has increased the importance of reliable oil suppliers. In order to ensure oil supply security, China has started to develop its economic, political and cultural relations with oil-rich countries. In this context, Saudi Arabia, the world's largest oil exporter, has emerged as an important energy partner for China. This study aims to analyze Saudi Arabia's position in China's energy security strategy.