Benzin istasyonu çalışanlarında antistatik bot kullanımının ayak sağlığı ve denge üzerine etkisi
Effect of using antistatic boats on gas station workers' foot health and balance
  1. Tez No: 660499
  2. Yazar: KAMİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Antistatik bot, benzin istasyonlarında çalışan işçilerin vücutlarında oluşabilecek statik elektriği önlemek ve olası iş kazalarının önüne geçmek için kullanılması zorunlu iş yeri ekipmanlarındandır. Antistatik botların ayak sağlığı ve denge üzerine etkisini araştırmak için yaş aralığı 18-55 olan benzin istasyonlarında çalışan ve antistatik bot kullanan 303 kişi bu çalışmaya dâhil edildi (yaş ortalaması 35,58±11,28 yıl). Araştırma için Gaziantep ve Kilis illerinde çalışmaya izin veren tüm benzin istasyonlarına ulaşıldı. Katılımcılara, Ayak Fonksiyon İndeksi ve Manchester-Oxford Ayak Anketleri uygulandı. Denge testlerine bakmak için 2. taramada katılımcılar arasından basit randomizasyon yöntemi ile 36 kişi seçildi. Seçilen 36 kişi üzerinde ise ek olarak Yıldız Denge Testi ve Gözler açık kapalı tek ayak üzerinde denge testlerine bakıldı. Ayrıca bütün katılımcıların ağrı değerleri Vizüel Analog Skala kullanılarak değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler; bot, günlük ayakkabı ve çıplak ayak ile 3 (üç) farklı şekilde yapıldı. Sonuç olarak: Yıldız Denge Test sonuçlarına göre tüm yönlerde; günlük ayakkabı ile uzanma mesafesinin, antistatik bot ve çıplak ayak ile uzanma mesafesinden daha iyi olduğu kaydedildi. Yine tüm yönlerde antistatik bot ile uzanma mesafesinin; çıplak ayak ve günlük ayakkabı ile uzanma mesafesinden daha kısa olduğu kaydedildi. Çıplak ayak ve bot ile uzanılan mesafe istatiksel olarak benzerlik gösterdi. Tek ayak üzerinde, gözler açık denge süreleri en uzun süre ayakta kalma süresi günlük ayakkabı ile ölçüldü. En kısa süre ayakta kalma süresi ise çıplak ayak ile elde edildi. Gözler kapalı denge sürelerinde ise en uzun süre ayakta kalma süresi bot ile kaydedildi. En kısa süre ayakta kalma süresi ise günlük ayakkabı ile ölçüldü. Çalışmamız sonuçları: İş sağlığı ve güvenliği alanında antistatik bot kullanan bireylerin dahil edildiği çalışmalar açısından literatüre katkı sağlayacak ve bu alanda çalışan Fizyoterapistelere yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Antistatic boots are one of the required workplace equipment is used to prevent static electricity that may occur on the bodies of workers working at petrol stations and to prevent them for future injuries at work. 303 individuals between the ages of 18-55 working at gas stations and using antistatic boots were included in this study in order to examine the impact of antistatic boots used in gas stations on foot health and balance. (Mean age 35, 58 ± 11, 28 years). A study was conducted in all gas stations that allow survey in the provinces of Gaziantep and Kilis. All participants were evaluated with Foot Function Index and Manchester-Oxford Foot Questionnaires were used as test. 36 individuals were chosen by a simple randomization process to analyse the balance tests among the participants in the second screening. In addition to that 36 selected participants' The Star Excursion Balance Test and Balance Tests on One Foot with Eyes Open and Closed were examined. Furthermore, pain values of all participants were evaluated by using the Visual Analogue Scale. All evaluations were carried out in 3 (three) separate ways; with boots, casual shoes and bare legs. As a result Star Excursion Balance Test analysis, the distance reached with casual shoes was longer than the distance reached with barefoot and antistatic boots. It was also observed that distance covered by antistatic boots in all directions is shorter than the distance reached with barefoot and casual shoes. The distance reached with barefoot and boots was statistically comparable. The longest standing time with eyes open balance on one leg was measured with daily shoes. The shortest standing time was measured with barefoot. The longest standing time with eyes closed balance was measured with boots. The shortest standing time was measured with casual shoes. The outcome of our research will contribute to the existing literature on studies affecting individuals using antistatic boots in the context of occupational health and safety and will inform physiotherapists in this field.