Teknolojik gelişmelerin muhasebeye etkilerinin incelenmesi
Analysis of effects of technological advancements on accounting
- Tez No: 660518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, teknolojik gelişmeler karşısında muhasebede e dönüşüm süreçlerinin muhasebe ve muhasebe meslek mensuplarına etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren muhasebe mesleğini fiili olarak icra eden muhasebe meslek mensupları ve muhasebe meslek personelleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri yüz yüze görüşülerek ve internet üzerinden toplam 531 meslek mensubuna uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilerek faktör analizi, t testi, anova testi, tukey testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada teknolojik gelişmelerin muhasebeye etkileri meslek mensuplarının demografik özellikleri açısından incelenmiştir. Çalışma sonucunda; meslek mensuplarının teknolojik gelişmelere meslek mensuplarının eğitim düzeyi unvan ve mesleki deneyim sürelerine göre anlamlı sonuçlar elde edilirken, yaş ve cinsiyete göre ölçeğin alt boyutlarında anlamlı ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of e-transformation processes in accounting on accounting and accounting professionals in the face of technological developments. The study sample comprises of members and employees of accounting profession actively carrying out the accounting profession in the provinces of Ankara and İstanbul. Research data was collected both face-to-face and online from 531 members of profession. The data collected was analysed via SPSS software and factor analysis, t test, anova test, tukey test and correlation analysis were performed. In the study, the effects of technological advancements on accounting were analysed in terms of demographic characteristics of the members of profession. As a result of the research Meaningful results were revealed in terms of educational level, title and professional experience duration of members of profession. On the other hand, no meaningful results were found out in the sub-dimensions of the scale in terms of age and gender.