Sorumlu hemşirelerin dönüşümcü liderlik davranışının çalışan hemşirelerin örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of responsible nurses' transformational leadership behavior on organizational commitment of employee nurses
  1. Tez No: 660536
  2. Yazar: EDA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde sağlık hizmetleri alanında yapılan çalışmalarda küresel bağlamda değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Sağlık hizmetleri çalışanları yeni teknolojilere, yeni organizasyon hedeflerine ve yeni zorluklara cevap vermek zorunda kalmışlardır. En etkili liderler, sağlık alanındaki dinamizmine liderlik becerilerini değiştirerek yanıt vermişlerdir. Liderlik, sağlık sistemlerinin performansını güçlendirmenin anahtarıdır. Liderlik tarzları, özellikle çalışanın motivasyonunu, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve ekip çalışmasını etkilemede önemli kurumsal öncülerdir. Bu çalışmada sorumlu hemşirelerin dönüşümcü liderlik davranışının çalışan hemşirelerin örgütsel bağlılıklarına etkisi amprik olarak test edilmiştir. Buna göre çalışma 221katılımcı hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu) ile dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılık üzerine etkisini incelemek üzere t testi ve anova testi uygulanmıştır. Hemşirelerin dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık sorularına verdikleri yanıtlar arasındaki ilişkiye ait korelasyon analizi sonucuna göre dönüşümcü liderliğe ait bütün alt boyutların kendi arasında pozitif yönde güçlü birer ilişkiye sahip olduğu ve aynı zamanda dönüşümcü liderlik ile de örgütsel bağlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin araştırmayı ne derecede iyi temsil ettiğinin ve sonuçların ne derece güvenilir olacağının araştırılması amacı ile güvenilirlik çalışması yapılmış ve ölçeğin Cronbach's Alpha güvenirlik katsayıları sırası ile 0,978 ve 0,940 olarak bulunmuştur. Çalışma bulgularına göre ilgili alanyazına katkıda bulunabilecek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, studies in the field of health services have started to change in a global context. Healthcare professionals had to respond to new technologies, new organizational goals, and new challenges. The most influential leaders have responded to their dynamism in the field of health by changing their leadership skills. Leadership is the key to strengthening the performance of health systems. Leadership styles are important institutional pioneers, especially in influencing employee motivation, job satisfaction, organizational commitment and teamwork. In this study, the effect of transformational leadership behavior of responsible nurses on organizational commitment of working nurses was tested empirically. Accordingly, the study was carried out with 221 participating nurses. T test and anova test were used to examine the relationship between the demographic information of the nurses and the transformational leadership and organizational commitment thoughts. According to the results of the correlation analysis of the relationship between nurses' responses to transformational leadership and organizational commitment, all sub-dimensions of transformational leadership have a strong positive relationship between them, and also a statistically significant and positive direction between transformational leadership sub-dimensions and organizational commitment. it was understood that there was a relationship. In order to investigate how well the scale used in the study represents the research and how reliable the results will be, a reliability study was conducted and Cronbach's Alpha reliability coefficients of the scale were found to be 0.978 and 0.940, respectively