1980 sonrası Türkiye'de sağlık sektörünün gelişimi
After 1980 development of the health sector in Turkey
  1. Tez No: 660535
  2. Yazar: MELTEM KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda sağlık alanında yapılan çalışmaların artması ile birlikte bu çalışmaların ekonomik etkileri tartışma konusu olmuştur. Bu durum sağlık alanındaki ekonomik araştırmaların her geçen gün yaygınlaşarak sağlık ekonomisi alanına olan ilginin artmasına yol açmıştır. Türkiye'de hızla gelişen sağlık ekonomisi alanında özellikle 1980 sonrasından günümüze kadar gerçekleşen gelişmeler ve sağlık alanında yapılan reformlar göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın amacı: sağlık, sağlık hizmetleri ve sağlık ekonomisinin kapsamını anlamak, 1980 sonrasında Türkiye'de sağlık alanında yaşanan gelişmelerin ve sağlığı geliştirmeye yönelik uygulanan sağlık politikalarının ekonomik anlamda sonuçlarını, bir ekonomi alt bilim dalı olan sağlık ekonomisine etkilerini ve sağlık harcamalarının değişimini, verileri de göz önünde bulundurarak incelemektir. Bu amaçla 1980 sonrası Türkiye'de sağlık ekonomisi ve sağlık ekonomisinin kapsamını anlatmak amacıyla yazılan tezler, raporlar, ulusal ve uluslararası çalışmalar taranmış; Sağlık Bakanlığı, TÜİK, OECD, World Bank gibi geniş bir kaynak geçmişine sahip kurumların verileri incelenerek edinilen verilerden şekil ve tablolar oluşturularak bu şekilde sağlık ekonomisi alanındaki gelişmelerin daha iyi anlaşılması sağlanmaktadır. Edinilen veriler sayesinde oluşturulan tablo ve şekillerle hem Türkiye'nin 1980 sonrasındaki sağlık ekonomisinin yıllar içindeki gelişimi hem de Türkiye'de sağlık ekonomisinin bulunduğu mevcut durumun uluslararası dünya ülkeleri ile güncel veriler göz önünde bulundurularak karşılaştırılması anlatılmaktadır. Son 40 yıla ait veriler ile Türkiye'deki sağlık sisteminin kamu ve özel kesime dağılımı, bu durumun tetiklediği sağlık harcamalarının yıllar içindeki değişimi açıklanmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre sayısal verilerin de desteği ile 1980 sonrasından günümüze sağlık ekonomisinin gelişimi gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase of studies in the field of health economics, effects of these studies have been a matter of discussion. This situation has caused to the widespread use of economic research in the field of health every day and an increase in interest in the field of the health economics. Reforms made in the rapidly evolving field of the health economics, especially from 1980 to now after the current developments taking place in Turkey is so conspicuous. The purpose of this study: health, understand the scope of health services and the health economics, the developments in the health sector in Turkey after 1980, and the health of the health policies implemented to improve economic results of an economic sub-branch of science that the impact on the health economics and the exchange of health spending data also is to examine taking into account. For this purpose after 1980, to describe the scope of the health economics and the health economics in Turkey scanned resources as post theses, reports, scanned the national and international studies; by examining the data of institutions with a wide resource history such as the Ministry of Health, TURKSTAT, OECD, World Bank, figures and tables are created from the data obtained, thus ensuring a better understanding of the developments in the field of the health economics. Current data on the data acquired through both Turkey with the establishment of tables and figures as well as the development in the years of the health economics in the post-1980 international countries in the world's present state of the health economics in Turkey describes the comparison in mind. Public and private sector distribution of the data for the last 40 years with the health system in Turkey, describes the changes over time in health spending triggered by this situation. According to the results, with the support of numerical data, the development of the health economics has been observed since 1980.