Rasyonel sayılar konusunun öğretiminde kavramsal değişim metni kullanılmasının öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of using the conceptual change text in the teaching of rational numbers on the success and attitudes of students
  1. Tez No: 660542
  2. Yazar: DUYGU DURAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR KOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada 7. sınıf öğrencilerinin rasyonel sayılar konusunun öğretiminde kavramsal değişim metinlerinin kullanılmasının öğrenci başarı ve tutumuna etkisi amaçlanmaktadır. Araştırma 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde Zonguldak İli Merkez İlçesinde bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, deney grubunda 35 öğrenci, kontrol grubunda 35 öğrenci olmak üzere toplam 70 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen benimsenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi, matematiğe yönelik tutum ölçeği, öğretmen görüş formu ve mülakatlar kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 20 istatistik programından yararlanılmış, analiz için bağımlı ve bağımsız t testleri ve Kovaryans (ANCOVA) analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre kavramsal değişim metinlerinin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin rasyonel sayılar konusundaki başarıları ve matematik dersine yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre araştırmacı ve eğitimcilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using conceptual change texts in the teaching of rational numbers in 7th grade students on student achievement and attitude is aimed. The research was carried out in a public secondary school in the Central District of Zonguldak Province in the Fall Term of the 2019-2020 Academic Year. The sample of the study consists of 70 seventh grade students, 35 students in the experimental group and 35 students in the control group. In the research, quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, has been adopted. In the research,“achievement test”to determine the mathematics levels of the students,“attitude towards mathematics scale”to measure their attitudes towards mathematics, teacher opinion form and interviews were used as data collection tools. In the analysis of the data, SPSS 20 statistical program was used, dependent and independent t tests and Covariance (ANCOVA) analysis were performed for analysis. According to the findings obtained as a result of the research, it was concluded that there was a significant difference in favor of the experimental group between the achievements of the experimental group students in which the conceptual change texts were applied and the control group students' achievements on rational numbers and their attitudes towards the mathematics lesson. According to the results obtained in the research, some suggestions were made to the researchers and educators.