Moral exhaustion as a consequence of war in Mother Courage and Her Children, Blasted, Motortown, and Midwinter plays
Savaşın sonucu olan ahlakın tükenmesi Mother Courage and Her Children, Blasted, Motortown, and Midwinter oyunlarında
- Tez No: 660543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Savaş, askerlerin ve içinde birlikte yaşayan insanların ahlak ve davranışlarını şekillendirir ve sonuçlar toplum için felaket olabilir. Bu çalışma, savaşları yeniden analiz ederek savaşları araştırırken, hangi davranışların psikolojik ve fiziksel yönlerden etkilenebileceğini bulmak, savaşa katılan veya savaş sırasında ayrılanların ahlakını, psikanalitik teoriyi (travma) araştırmaktır. Zira bu tez bize şiddet, tecavüz ve cinayet gibi savaşta oluşan bazı davranışları veriyor. Ayrıca açgözlülük, intikam, ikiyüzlülük ve dolandırıcılık içeren savaştan kaynaklanan ahlaki yorgunluğu da açıklar. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, travma teorisine genel bir bakış ve travmatik literatürün gözden geçirilmesi dahil olmak üzere savaşa, travmaya ve savaşa katılanlar üzerindeki etkisine bir giriş sağlar. İkinci bölüm, modern çağında savaşa karışan insanların davranışlarını Brecht'in Mother Courage and Her Children oyununda tartışıyor. Üçüncü Bölüm ayrıca savaş zamanındaki askerlerin bazı davranışlarını Sarah Kane'in Blasted oyununda da açıklıyor. Dördüncü Bölüm, iki çağdaş İngiliz oyunu, Simon Stephens'in Motortown ve Zinnie Harris'in Midwinter oyunlarindanu eve dönen askerlerinin savaş travması örneklerini incelemektedir. Bu oyunlar aracılığıyla, savaşın insanlar üzerindeki yıkıcı sonuçlarına ve bu travmatik deneyimleri izlemede tiyatronun rolüne vurgu yapılır.
Özet (Çeviri)
War shapes moral and behaviors of the soldiers and the people who experience it, and the results can be disastrous for society. This study searches for wars through four plays by re-analyzing them to find out what behaviors may be psychologically and physically affected, to explore the morality of the people who participate in war or live during war, via trauma theory. This thesis has focused on the behaviors that are formed in war, such as violence, rape and murder. It also explains the moral fatigue resulting from war that includes greed, revenge, hypocrisy, and fraud. The study consists of four main chapters. The first chapter is an introduction to trauma, and traumatic impact on those who participate in war, including an overview of trauma theory and a review of traumatic literature. Chapter two discusses the behaviors of people who are involved in war in modern age represented in Mother Courage and Her Children by Bertolt Brecht. Chapter Three also explains some of the behaviors of soldiers in wartime through Blasted by Sarah Kane. Fourth Chapter examines two contemporary British plays, Motortown by Simon Stephens and Midwinter by Zinnie Harris, as examples of war trauma in soldiers who have returned home. Through these plays, the emphasis is placed on devastating consequences of war on people and the role of theatre in monitoring these traumatic experiences.