Mogan, Eymir gölleri çevresi ve İmrahor Vadisi'ndeki Anopheles ve Aedes (Diptera:Culicidae) türlerinin biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 66056
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BOŞGELMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mogan, Eymir Gölleri çevresi ve İmrahor Vadisi'ni içeren yaklaşık 80 km2 lik bir alanda Ağustos 1995-Temmuz 1997 tarihleri arasında yapılan araştırmalarda, çalışma alanındaki Anopheles ve Aedes (Diptera:Culicidae) türlerinin biyo-ekolojilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanında Anopheles cinsine bağlı üç türün ( An. maculipennis, An. sacharovi ve An. claviger ) ve Aedes cinsine bağlı bir türün ( Aedes caspius ) varlığı belirlenmiştir. Anopheles ve Aedes türlerinin üreme alanlarının belirlenmesi çalışmalarında, dokuz farklı habitat tipi belirlenmiştir. Türlerin üreme habitatı tercihleri sırasıyla; bataklık, kanal, mera, göl kenarı, hayvan ayak izi, bahçe sulama havuzu, dere kenarı, arıtım tesisi havuzu ve kuyu şeklindedir. Ae. caspius, An. maculipennis ve An. sacharovi 'de en fazla tercih edilen habitat tipi bataklık; An. claviger' de kanaldır. Genellikle, türlerin larva/pupa populasyon büyüklükleri, Ağustos-Eylül aylarında; ergin populasyon büyüklüğü ise Temmuz-Ağustos aylarında en yüksek noktaya ulaşmaktadır. An. sacharovi ve An. maculipennis erginlerinin yüksek, An. claviger erginlerinin ise düşük populasyon yoğunluğuyla temsil edildiği anlaşılmıştır. Ergin evrede kışlayan An. sacharovi ve An. maculipennis türleriyle yapılan diseksiyon çalışmalarında, az da olsa döl vermiş dişilerin kışı geçirdiği saptanmıştır. Bu türlerde kışlağa girişin Kasım ayında, kışlaktan çıkışın ise Nisan ayının sonlarında gerçekleştiği belirlenmiştir. Laboratuvar ve doğal koşullarda Anopheles türlerinin biyolojik döngüleriyle ilgili yapılan araştırmalar sonucu, türlerin yumurta sayılarının, yumurta açılma oranlarının ve erginleşme yüzdelerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Sivrisineklerin üreme-gelişme habitatlarındaki suların fiziko-kimyasal özellikleri belirlenmiş, bu özelliklerin bazı farklılıklar gösterdiği ve türler üzerinde sınırlayıcı etkiler yaptığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at determining the bio-ecological properties of the Anopheles and Aedes (Diptera:Culicidae) species in the area of 80 km2 including Mogan and Eymir Lakes and İmrahor Valley in the duration between August 1995-July 1997. Three Anopheles species ( An. maculipennis, An. sacharovi, An. claviger ) and Aedes species ( Aedes caspius ) were found in the area investigated. The nine different mosquito habitat types, (as mosquito breeding sites) were determined. The habitat preferences were found as the marsh, canal, posture, shore line, animal foot print, garden pool, banks of stream, swage pool and well, respectively. The first place went to marsh for Ae. caspius, An. maculipennis and An. sacharovi but it went to canal for An. claviger. Generally, the peak of the larval and pupal population size was determined in the months of August-September and the adult population's in July-August. As An. maculipennis and Ara. sacharovi adults were found with high densities, An. claviger adults were found with low. In dissection studies carried out with An. maculipennis and An. sacharovi which winters as the adult stage, the parous species wintering were seen with very low densities. It was determined that the beginning of the wintering period was in Nowenber and ending of this period was in the late April. The number of eggs, the hatching rates and the emergence rate were examined to be high as a result of the biological studies carried out with Anopheles species in the laboratory and the field conditions. The physico-chemical properties of the habitats were determined and it was observed that these different data had limiting effects on the mosquito species studied.