Türkiye'de tarım sektörünün finansal yapısı ve tarımın finansmanı üzerine bir çalışma: Alternatif bir finansman yöntemi olarak selem sözleşmeleri
A study on Turkish agricultural sector's financial structure and agricultural finance: Selem contracts as an alternative financing method
  1. Tez No: 660550
  2. Yazar: MUHAMMED FURGAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKUT ELİF KANDİL GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanlık tarihi boyunca en temel ekonomik faaliyetlerden biri olan tarım, ülkelerin ve toplumların kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, bireylerin gıda gereksinimlerinin karşılanması, istihdam ve milli gelire katkısı, biyolojik çeşitliliğe, ihracata ve sanayi sektörüne katkı sağlaması gibi konularda da tarımsal üretimin büyük bir önemi vardır. Her geçen gün değişen pazar koşulları, küreselleşen ekonomik sistem, kentleşme, küresel ısınma gibi durumların etkisiyle de bu önemi giderek artmaktadır. Türkiye, jeopolitik konumu, iklim ve bitki örtüsü, üç tarafının denizlerle çevrili olması ve sahip olduğu ekolojik çeşitlilik gibi nedenlerle tarımsal üretim bakımından oldukça avantajlı bir durumdadır. Ancak önemi ve değeri her geçen gün artan tarım sektöründe finansman temini noktasında yaşanan güçlükler Türkiye'de tarımsal üretimin azalmasına, köyden kente göçe ve tarım ürünlerinde dışa bağımlılığın artmasına neden olmakta, bu durum ise zamanla tarım sektörünün küçülmesine sebep olmaktadır. Bu çalışma ile tarım sektörünün borç yapısının ortaya konulabilmesi amacıyla merkez bankası tarafından hazırlanan tarım sektörü bilanço ve gelir tablosu verileri baz alınarak sektöre ilişkin mali analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda tarım sektörünün borç yükünün oldukça fazla olduğu, özellikle kısa vadeli borçlanma konusunda ileride likidite sıkıntısı yaşanabilecek düzeyde borçlanmaya gidildiği anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra, tarımsal faaliyetlerin doğası gereği nakit akışları yılın belirli döneminde ve uzun vadede gerçekleşmekte olduğundan geleneksel finansman yöntemlerinin tarım sektörü ile bağdaşmadığı sonucuna varılmıştır. Tarım sektörünün borç yükünü azaltırken ihtiyacı olan finansmanın da temin edilebilmesini sağlayacak bir finansman modeli olan selem sözleşmelerinin, tarıma özgü yapısı, çiftçilerin kısa vadeli borç yükünü hafifletebilecek niteliğe sahip olması, hukuki altyapı bakımından uygulanmasında herhangi bir engel olmaması ve faiz hassasiyetine sahip olan üreticilerin de finansal sisteme dâhil edilebilmesi gibi yönleriyle Türkiye'de uygulanabilir bir finansman yöntemi olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture, one of the most fundamental economic activities throughout human history, plays an important role in the development of countries and societies. In addition, agricultural production is of great importance in matters such as meeting the food needs of individuals, contributing to employment and national income, contributing to biological diversity, exports and the industrial sector. This importance is increasing day by day with the effect of conditions such as changing market conditions, globalizing economic system, urbanization and global warming. Turkey has a very advantageous situation for reasons such as ecological diversity in terms of agricultural production due to geopolitics, climate and vegetation, is surrounded by sea on three sides. However, the importance and value every day growing agricultural sector in funding the point of experiencing difficulties in the reduction of agricultural production in Turkey, causing villages to increased dependence on foreign urban migration and agricultural products, in this case leads to the reduction of the time the agriculture sector. With this study, in order to reveal the debt structure of the agricultural sector, a financial analysis of the sector was made based on the agricultural sector balance sheet and income statement data prepared by the central bank. As a result of the analysis, it is understood that the debt burden of the agricultural sector is quite high, and especially in short-term borrowing, borrowing is made at a level that may cause liquidity shortage in the future. In addition, it has been concluded that traditional financing methods are incompatible with the agricultural sector, as cash flows occur at certain times of the year and in the long term due to the nature of agricultural activities. The salam contracts, which are a financing model that will provide the financing needed while reducing the debt burden of the agricultural sector, has the nature of agriculture-specific structure, has the quality to reduce the short-term debt burden of the farmers, there are no obstacles in its implementation in terms of legal infrastructure, and the producers who are sensitive to interest are also aspects can be included as a financing method is considered to be applicable in Turkey.