The attitudes of EFL curriculum developers toward learner autonomy at tertiary level EFL preparatory programs
Yüksekokul düzeyinde İngilizce müfredat geliştiricilerin öğrenen özerkliğine karşı tutumları
  1. Tez No: 660549
  2. Yazar: SERVET TAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki üniversitelerin hazırlık okullarında çalışan İngilizce müfredat geliştiricilerin öğrenen özerkliğine karşı tutumlarını ve dil öğrenimi için uygulanan müfredatlara ilişkin özerkliği destekleyici politikaları araştırmaktır. Araştırma için nitel durum araştırma deseni benimsenmiştir. Bu bağlamda, 15 üniversiteden 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları araştırmacı tarafından hazırlanmış ve bir uzman ile meslektaşlardan gelen geribildirimlere göre düzenlenmiştir. Bulgular, katılımcıların öğrenen özerkliği kavramından haberdar olduğunu ve müfredat geliştiricilerin öğrenenlerin özerklik gelişiminde bir rolü olduğunun kabul edildiğini göstermektedir. Ancak, katılımcıların sadece %45'i öğrenen özerkliğini desteklemeye yönelik kurumsal bir politikaya sahip olduğunu belirtmiştir. Öğrenen özerkliğindeki rolleri sorulduğunda, müfredat geliştiriciler müfredatta üretken becerilere ağırlık verdiklerini, müfredatın öğrenen merkezli olmasını sağladıklarını ve öğrenen özerkliği desteklemek için değiştirilebilir ve esnek bir müfredat hazırladıklarını belirtmiştir. Özerklik gelişiminde karşılaşılan problemlere bakıldığında, geçmiş öğrenme tecrübeleri ve alışkanlıkları, kültür ve öğrenen özellikleri en fazla seslendirilen unsurlar olmuştur. Son olarak, müfredat geliştiriciler öğrenenlerin özerklik gelişiminde başarılı olmak için ölçme ve değerlendirme prosedürlerinin çeşitlendirilmesini ve süreç odaklı olmasını, müfredat geliştirici ve öğretmenlere hizmet içi eğitimler sağlanmasını ve proje ile portfolyoların müfredata daha fazla dahil edilmesini önermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the attitudes of EFL curriculum developers at preparatory schools in Turkish universities toward learner autonomy and seeks for the autonomy supporting agendas and items included in the curriculums applied for language learning. The qualitative research design has been utilized for the research purposes. Accordingly, online semi-structured interviews have been conducted with 20 participants from 15 universities. The semi-structured interview questions have been prepared by the researcher and they have been finalized in accordance with the feedback taken from an expert and colleagues. The findings indicate that all of the participants are well aware of the concept of learner autonomy and it is generally accepted that the curriculum developers have a role in learners' autonomy development. However, only 45% of the participants have an institutional policy to promote learner autonomy. As for their roles in autonomy development, the curriculum developers put emphasis on productive skills in curriculum, ensure learner-centeredness of the curriculum and maintain an amendable and flexible curriculum in order to support learners' autonomy development. Regarding the problems encountered in promoting autonomy, past learning experiences and habits, culture and learners' characteristics are the most commonly mentioned problems. Lastly, the curriculum developers recommend assessment and evaluation procedures to be diversified and process-based, curriculum developers and instructors to be provided with in-service trainings, and projects and portfolios to be included more in the curriculum in order for success in learners' autonomy development.