Metildopanin hassas analizi için bor katkılı elmas elektrot temelli yeni bir elektroanalitik yöntemin geliştirilmesi
Development of a Nobel electrochemical method based on boron doped Diamond electrode for the sensitive analysis of methyldopa
  1. Tez No: 660559
  2. Yazar: SEVİLAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, bor katkılı elmas elektrotları karbon nanotopları (CNBs) ve hafniyum oksit ile modifiye edilerek metildopanın (MD) saptanmasına uygulanmıştır. Elde edilen modifiye elektrot MD molekülünün yükseltgenmesine önemli oranda katalitik bir etki göstermiştir. Ayrıca, MD molekülüne ait sinyalin akım miktarında artış meydana gelmiştir. Önerilen elektrot ile parasetamol (PAR) varlığında MD molekülü seçimli olarak saptanmıştır. Dönüşümlü voltametri ile yapılan kalibrasyon çalışmasında, akım-konsantrasyon ilişkisinin 2.0x10-7 ila 1.8x10ˉ5M aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. MD için saptama sınırı 1.4x10-8 M olarak hesaplanmıştır. Önerilen elektrot başarılı bir şekilde ilaç örneklerinin analizine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, boron doped diamond electrodes were modified with carbon nanoballs and nanoparticles of hafnium oxide for the determination of methyldopa (MD). The modified electrode obtained exhibited a high catalytic effect towards the oxidation of MD and a drastic enhancement in current response. It was shown that proposed electrode enabled the selective detection of MD in the presence of paracetamol (PAR). The calibration study using the cyclic voltammetry indicated that the currentconcentrationprofile was linear over the range from 2.0x10-7 to 1.8x10ˉ5M. A detection limit of 1.4x10-8 M was calculated for MD. The proposed electrode has successfully been applied to the analysis of pharmaceuticals.