Parion kültleri
Cults of Parion
- Tez No: 660571
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Doğu ve batı arasında çok önemli geçiş noktası olan Troas Bölgesi'nde yer alan Parion, aynı zamanda kuzey ve güney kültür akışları için de önemli bir noktada ayrılmaktadır. Yerli Anadolu kültürlerinin yanında Yunanistan ve Trakya üzerinde gelen kültlerin bir arada yaşayarak ve birbirlerinden etkilenmeleri sonucu bölgede yeni kült biçimlerinin oluşmasında etkili oldukları anlaşılmaktadır. Parion'da geleneksel Anadolu ve Grek tanrı kültleri ile etkileşim sonucu yeniden şekillenen yerel kültlerin, kazılarda ortaya çıkan arkeolojik buluntular ve epigrafik veriler ışığında yeniden değerlendirilmesi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Parion is located in the Troas Region, which is a very important transit point between the east and the west, and is also important for northern and southern cultural flows. It is understood that the cults coming from Greece and Thrace, together with the local Anatolian cultures, were influenced by living together and influencing each other. In Parion, the re-evaluation of local cults, which were reshaped as a result of interaction with traditional Anatolian and Greek god cults, will be re-evaluated in the light of archaeological findings and epigraphic data.