Troas bölgesi Roma koloni kentlerinin kültleri
The cults of Roman colonial cities in The Troas region.
  1. Tez No: 1011081
  2. Yazar: NAZMİYE TUĞÇE OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Roma'nın Troas bölgesinde kurmuş olduğu üç koloni kenti Aleksandria Troas, Parion ve Lampsakos'un kültleri antik kaynaklar, epigrafik, nümizmatik ve arkeolojik verileri detaylı bir şekilde inceleyerek tespit edilmiştir. Kentlere ait tüm sikke ve yazıtlar bir araya getirilerek kataloglar oluşturulmuştur. Tüm verilerin modern kaynaklarla desteklenerek aktarılması amaçlanmıştır. Kentlerde koloni olmadan önceki kültler ile koloni statüsü elde ettikten sonraki dini değişimler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the cultic structures of three Roman colonial cities— Alexandria Troas, Parion, and Lampsakos—established in the Troas region. Drawing on a wide range of evidence including ancient literary sources, epigraphic records, numismatic materials, and archaeological data, the study identifies and analyzes the religious practices and transformations in these cities. All extant coins and inscriptions related to these urban centers have been systematically compiled and catalogued. The primary aim is to present the cultic landscape in a comprehensive manner, supported by both ancient and modern scholarship. Special attention is given to the shifts in religious practices before and after the cities acquired colonial status, enabling a deeper understanding of how Roman colonization influenced local cults.