Maraş otundaki (Nicotiana rustica linn) başlıca ağır metallerin tayini.
Determination of major heavy metal in maraş powder(nicotiana rustica linn)
  1. Tez No: 660572
  2. Yazar: MAHAD AHMED MOHAMUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dumansız tütün; bitki yapraklarından elde edilen en önemli bağımlılık yapan maddelerden biridir. Maraş otunun (Nicotiana Rustıca Linn) belirli gruplar tarafından kullanılması kronik hastalıklar veya kanser gibi sağlık sorunlarına neden olur. Amacımız, endüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) kullanarak maraş otundaki ağır metal seviyelerini belirlemekti. Bu çalışmada, Türkiye'nin güneybatı ve Akdeniz bölgesinde bulunan kullanıcıların illerinde 16 adet maraş otu (dumansız tütün) numunesi toplanmıştır. ICP-MS ile 15 elementin (Al, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Cd, Sn, Sb, Hg ve Pb) seviyeleri belirlendi. En yüksek konsantrasyonlar aşağıdaki sırada bulundu: Fe (1.87-1.82 µg/g), As (0.99-1.03 µg/g), Al (0.98-0.96 µg/g) ve Mn (0.96-0.94 µg/g). En düşük konsantrasyonlar Cr (0.23-0.22 µg/g), Co (0.010-0.011 µg/g), Ni (0.06-0.05 µg/g), Cu (0.0320-0.0322 µg/g), Zn (0.1814-0.1817 µg/g), Se (0.74-0.75 µg/g), Cd (0.0009-0.001 µg/g), Sn (0.000-0.001 µg/g), Sb (0.001-0.0012 µg/g), Hg (0.0006-0.0007 ug/g) ve Pb (0.002-0.004 ug/g). Elde edilen sonuçlara göre; Tütün numunelerindeki bazı ağır metallerin Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kritik seviyelerin üzerinde olması dikkat çekicidir. Kamu kurum ve kuruluşlarınca alınan önlemlerin yanı sıra, tütün kaynaklı pek çok halk sağlığı sorunu ile mücadelede toplumun bilinç düzeyinin ve bilincinin artırılmasının büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Smokeless tobacco is one of the most important addictive substances derived from plant leaves. The use of Maraş powder (Nicotiana Rustıca Linn) by certain groups causes health problems including chronic diseases or cancer. Our aim was to determine the heavy metal levels in maraş powder using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). In this study, Turkey's southwest and in the provinces of users located in the Mediterranean region 16 maraş powder (smokeless tobacco) samples were collected. Levels of 15 elements (Al, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Cd, Sn, Sb, Hg and Pb) were determined by ICP-MS. The highest concentrations were found in the following order: Fe (1.87-1.82 µg/g), As (0.99-1.03 µg/g), Al (0.98-0.96 µg/g) and Mn (0.96-0.94 µg/g). The lowest concentrations were for Cr (0.23-0.22 µg/g), Co (0.010-0.011 µg/g), Ni (0.06-0.05 µg/g), Cu (0.0320-0.0322 µg/g), Zn (0.1814-0.1817 µg/g), Se (0.74-0.75 µg/g), Cd (0.0009-0.001 µg/g), Sn (0.000-0.001 µg/g), Sb (0.001-0.0012 µg/g), Hg (0.0006-0.0007 µg/g) and Pb (0.002-0.004 µg/g). According to the results obtained; It is remarkable that some heavy metals in tobacco samples are above the critical levels determined by the World Health Organization. In addition to the measures taken by public institutions and organizations, we think that increasing the awareness level and awareness of the society is of great importance in dealing with many tobacco-related public health problems.