Eski Uygur Türkçesi hukuk belgeleri ve söz varlığı
Old Uyghur Turkish legal documents and vocabulary
- Tez No: 660573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN TABAKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1159
Özet
Eski Uygur Türkçesi hukuk belgeleri, farklı dönemlerde hazırlanan resmi nitelikli belgelerdir. Ticari işlemler, evlat edinme, köle azadı, vasiyetname, vakıflar ile ilgili kararlar, buyruklar, dilekçeler, raporlar, makbuzlar gibi oldukça çeşitli yapı ve içeriğe sahip olan hukuk belgeleri dilbilimsel ve tarihsel açıdan değerli bilgiler sunar. Bu Doktora tezi, erişilebilir durumda olan tüm Eski Uygur hukuk belgelerinin bir araya getirilmesini amaçlamaktadır. Öncelikle Uygurların tarihi hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra, belgeler vasıtasıyla elde edilen bulgulara dayanarak Eski Uygur hukuk sistemi ortaya konmuştur. Belgelerin konu bakımından sahip olduğu özellikler ve formüller değerlendirilmiş, toplumdaki hukuki ve sosyal yapı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca belgelerin ortak unsurları ile içeriği açıklanmıştır. Hukuk belgeleri araştırmalarının tarihi incelenmiş, bir uyum tablosu hazırlanmıştır. Ardından konu sınıflandırmasına uygun olarak belgelerin transkripsiyonu gerçekleştirilmiş ve belgeler Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Söz varlığı tespit edilmiş, gramatikal dizin hazırlanmıştır. Sonuç kısmında ise belgelerin genel bir değerlendirmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Old Uyghur Turkish legal documents are official documents that have been prepared by the Uyghurs in different periods. These documents which have various structures and contents such as commercial transactions, adoption, emancipation, testament, decisions about foundations, decrees, petitions, reports, and vouchers, present worthwhile knowledge from the linguistic and historic aspects. This work aims to collect all accessible Old Uyghur legal documents. First of all, a brief history of Uyghurs has been given. Later, in the light of findings, the legal system of the Old Uyghurs has been presented. Features and formulas of the documents have been evaluated in terms of subject. The information has been given about the legal and social structure of society. The content and common elements of the documents have been assessed. After the research history of Old Uyghur legal documents, concordance has been prepared. Transcription of the documents has been made according to the subject classifying. Then the documents have been translated into Turkey Turkish. The vocabulary has been determined and a grammatical index has been prepared. In the conclusion part, a general assessment of the documents has been given.