Modern astronominin Türkiye'ye girişi bağlamında Salih Zeki Bey ve 'Muhtasar Kozmografya' adlı eseri
The analysis of Salih Zeki Bey's work entitled Compendium of Cosmography, in the context of the introduction of modern astronomy in Turkey
  1. Tez No: 660576
  2. Yazar: GÜL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Felsefe, Astronomy and Space Sciences, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez Salih Zeki Bey'in“Muhtasar Kozmografya”adlı eserinin Osmanlıcadan günümüz Latin harflerine çeviri yolu ile literatüre kazandırılması sağlanmıştır. Salih Zeki matematikçi olmasına karşın astronomiye ilişkin eserler de kaleme almıştır. Onun bu konudaki çalışmaları incelenmemiştir. Tezimizde onun astronomi eserlerinden biri olan“Muhtasar Kozmografya”incelenecek ve modern astronominin Türkiye'ye girişi bağlamında önemi değerlendirilecektir. Bu bağlamda hem Osmanlı Devleti döneminde modern bilimin girişi hem de astronomi çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Salih Zeki Bey's work titled“Compendıum of Cosmography”was provided to the literature by translation from Ottoman Turkish to today's Latin letters. Despite being a mathematician, Salih Zeki also wrote works on astronomy. His review on this subject has not been studied. In our thesis, one of his astronomical works,“Compendıum of Cosmography”will be examined and the importance will be assessed in the context of modern astronomy enter Turkey. In this context, both the advent of modern science and astronomy studies in the Ottoman period have been examined.