Emzirmenin cinsel işlev ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of breastfeeding on sexual function and quality of sexual life
  1. Tez No: 660597
  2. Yazar: SEVİLAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, postpartum dönemdeki kadınlarda emzirmenin cinsel işlev ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve retrospektif bir çalışma olarak planlandı. Araştırma örneklemine, Ocak-Haziran 2020 tarihleri aralığında İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne sağlam çocuk izlemi için başvuran, postpartum 3-24 aylar arasındaki kadınlar arasından rastgele seçilen 294 anne dahil edildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) ve Kadın Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (SQLQ-Female) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Katılımcıların %78,5'inin (n=231) emziren, %21'inin (n=63) emzirmeyen annelerden oluştuğu belirlendi. Emzirmeyen annelerde kendilerinin (p=0.005) ve eşlerinin (p=0.005) doğum sonrası cinsel yaşamlarından memnuniyet oranlarının emzirenlere göre daha yüksek olduğu bulundu. Emziren annelerde, memelerdeki dolgunluk/hassasiyetten (p=0,025) ve uykusuzluk/yorgunluktan (p=0.000) cinsel ilişkinin etkilenme oranı daha yüksekti. Ayrıca emziren annelerde doğum sonrası/emzirme döneminde cinsel yaşamı etkileyebilecek vajinal kuruluk ve disparoni gibi bir sorun yaşama oranının daha fazla olduğu bulundu (p=0.012). Emzirmeyen katılımcıların SQLQ-Female cinsel yaşam kalitesi ölçeği puanlarının, emziren katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha iyi olduğu (p=0.014) saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive, cross-sectional and retrospective study to examine the effects of breastfeeding on sexual function and quality of sexual life in postpartum women. The research sample included 294 mothers who were randomly selected among postpartum women aged 3-24 months, who applied to the Child Health and Diseases Polyclinic of a training and research hospital in Istanbul for healthy child follow-up between January and June 2020. The data were collected by face-to-face interview method using the Descriptive Information Form, the Female Sexual Function Scale (FSFI) and the Female Sexual Quality of Life Scale (SQLQ-Female). It was determined that 78.5% (n=231) of the participants were breastfeeding mothers and 21% (n = 63) of them were not breastfeeding mothers. It was found that the satisfaction rates of themselves (p=0.005) and their spouses (p=0.005) with their postpartum sexual life were higher in mothers who were not breastfeeding than those who were breastfeeding. Affected sexual intercourse was higher in breastfeeding mothers due to fullness / tenderness (p=0.025) and insomnia / fatigue (p=0.000). In addition, it was found that the rate of experiencing a problem such as vaginal dryness and dyspareunia that may affect sexual life during the postpartum / breastfeeding period was higher in breastfeeding mothers (p=0.012). It was found that the SQLQ-Female sexual quality of life scale scores of the non-breastfeeding participants were statistically significantly better (p=0.014) than the breastfeeding participants.