Cemheretu'l-Ems̱âl'de geçen efʿalu min kalıbındaki mesellerin incelenmesi
Studying the proverbs that are parallel to the structure of 'afa'al min' in the book of Jamharat al Amthal
- Tez No: 660598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALADDİN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Ebu Hilal el-Askerî'nin Cemheretu'l-ems̱âl eserinde geçen أفعل من kalıbındaki meseller incelenmiştir. Müellifin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra, genel olarak meselin tanımı, özellikleri, çeşitleri ve önemi ele alınmıştır. Cemheretu'l-ems̱âl'de geçen أفعل من kalıbındaki meseller, müellifle aynı asırda yaşamış veya daha önce yaşamış olan âlimlerin eserlerinde kaynak taramasına tabi tutulmuştur. Meseller Türkçeye tercüme edilmiş, bazı mesellerin ise doğru anlaşılması için hikayeleri gerek müellifimiz gerekse başka kaynaklardan istifade edilerek yazılmıştır. Ayrıca meseller, çıkış dönemlerine ve kaynaklarına göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on studying the proverbs that are parallel to the structure of 'afa'al min' in the book of Jamharat Al Amthal by Abi Hilal Al Askari. Chapter one included details about the biography of the author, his scientific contributions, a definition of the proverb, its characteristics, types, and significance. Chapter two included studying the proverbs that are parallel to the structure of 'afa'al min' by means of searching the different sources of books by contemporary authors or books of earlier authors. The proverbs were translated completely from Arabic into Turkish. Then, the story of each proverb was included depending on the book of Jamharat Al Amthal and other scholars when the meaning of the proverb is not clear without mentioning its story. Besides that, the proverbs were classified based on the time they were used in as well as their sources.