Evrensel tasarım yaklaşımı bağlamında üniversiteler: Sütlüce bölgesinde bulunan üniversiteler örneği
The example of universities in the Sutluce region in the context of the universal design approach
- Tez No: 660600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR HİLMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde, doğanın ve evrenin yaşam döngüsü içerisinde mimari ile ortak buluşma alanlarının işlenişi önemli bir rol oynamaktadır. Yapısal bütünlüğü sağlamak ve bu bağlamda tasarım sürecinde uygulama alanını hızlandırmak amacı ile insan faktörünün ikinci planda ele alınması, yapının tasarım yönünü güçlendirse de kullanım bakımından adil yaklaşım içerisinde eşitliği sağlayamamaktadır. Tasarlanan yapıların kullanım alanları göz önüne alındığında doğaya ve oluşabilecek doğal alanlara müdahale edilmekte, aynı zamanda doğal kaynakların kullanımı, alternatif olarak değerlendirilerek sorumsuzca tüketilmektedir. Evrensel tasarım, sonuç ve gelecek odaklı olduğu için kullanıcı kitlesini toplumun tümünü baz alarak, herkes için kapsayıcı unsurları ele almaktadır. Bu unsurlar kamusal mimarinin ve iç mimarinin örnekleri olarak, aynı zamanda üniversitelerin mimari anlamda bütünsellik ile ele alınması çok kullanıcılı ve minimum alan ile maksimum sonuç almayı hedeflemektedir. Evrensel tasarım oluşumunda süreç geçmişi yansıtmaz. Ayrıca bu süreç; başlangıç ile bitiş arasındaki zaman diliminde gelecek düşünülerek tamamlandığı için kullanım olarak doğru sonucu vermektedir. Bu kapsamda evrensel tasarımın Sütlüce bölgesindeki üniversiteler ile ele alınmasındaki amaç tez çalışmasının kuramsal temeline dayanmaktadır. Bu temel; adil eşitlikçi kullanımı, kullanımda esneklik, geleceğe tasarım alanları ve uygulamaları ile iç mimarlık tasarımının bütünlüğü ve açıklığı, erişilebilirliğin tanımlanması üzerine kurulmuştur. Bu bağlamı oluşturan tez çalışmasında, yaşama duyarlı ve yapısal bütünlük ile evrensel tasarım kullanım pratiğinin çevreye duyarlı gelişim sürecinde; Türkiye ve diğer ülkelerin sahip olduğu kentsel planların, iç mimarlık ve tasarım alanlarının oluşumu ele alınarak incelenmesi hedeflenmiştir. Türkiye'deki üniversitelerde işlenen evrensellik bütünlüğü, evrensel tasarım ilkeleri ve çevresel yaklaşımının oldukça sınırlı kaldığı durumların yanı sıra tasarım bütünüyle kullanıcıların benimsediği duyarlı, yalın ve özgün tasarım anlayışının iç mimari alanındaki yerinin örneklerle tartışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the processing of common meeting areas with architecture plays an important role in the life cycle of nature and the universe. In order to ensure structural integrity and to accelerate the application area in the design process in this context, considering the human factor in the second plan strengthens the design aspect of the structure, but it cannot provide equality in terms of use. Considering the usage areas of the designed structures, it is considered as an alternative and can be consumed irresponsibly, as it is possible to intervene in the natural and natural areas that may occur and also to use natural resources. Since universal design is result and future oriented, it addresses the inclusive elements for everyone, based on the entire community of users. These elements, as examples of public architecture and interior architecture, also aim to achieve maximum results with multi-user and minimum space to address universities with architectural integrity. The process does not reflect the history of the universal design formation. Also this process; Since it is completed by considering the future in the time period between the beginning and the end, it gives the correct result as usage. In this context, the aim of handling universal design with universities in Sütlüce region is based on the theoretical basis of the thesis work. This basic; fair egalitarian use, flexibility in use, design areas and applications for the future, and the integrity and openness of interior design are based on the definition of accessibility. In the thesis study that creates this context, in the environmentally sensitive development process of life-sensitive and structural integrity and universal design use practice; urban plans owned by Turkey and other countries, was investigated by considering the formation of interior architecture and design. The universality integrity processed at universities in Turkey, universal design principles and environmental aspects as well as the cases where the fairly confined as design entirely users susceptible to adopting the simple and original design concept aimed to discuss with examples place in the interior design field.