Lupinus angustifolius L. subsp. angustifolius (Fabaceae) taksonunun antioksidan, anti-tüberküloz ve antifungal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant, anti-tuberculosis and antifungal activities of Lupinus angustifolius L. subsp. angustifolius (Fabaceae)
- Tez No: 660614
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma; Fabaceae familyasından Lupinus cinsine ait Lupinus angustifolius L. subsp. angustifolius taksonundan elde edilen ekstraklarının antifungal, antioksidan ve antitüberküloz akvitesinin belirlenmesini esas alır. Biyolojik aktivitelerinin araştırılmasıyla, bitki ekstraktlarından elde edilen verilerin farmakolojik olarak önemli olduğu ve özellikle tohumlarının; besin kaynağı açısından yüksek enerjili maddeler içerdiği ortaya konulmuştur. Bitki ekstrelerinin farklı kısımlarından antioksidan içeriğinin belirlenmesi için Total Fenol Miktar Tayini (TPC), Toplam flavonoid içeriği ve DPPH Üzerinden Serbest Radikal Süpürücü Etki Tayini yöntemleri kullanılmış ve sırasıyla TPC (37,5–42,7 mg/gr), Flavonoid (11±1.4- 14,2±5.3) ve DPPH tayin yönteminde tüm ekstraktlarının % inhibisyonları 0-100 mg/ml'lik konsantrasyonlar da radikal giderme aktivitesi yönünden standartlarla karşılaştırılabilir yükseklikte değerler elde edilmiştir. Yaprak, gövde ve tohum ekstrelerinin 100 mg/ml'lik konsantrasyonlar da ise sırasıyla % 50 % 54 ve % 39 aktivite gözlenmiştir. Antitüberküloz aktivite çalışmalarında Mycobacterium tuberculosis'in H37Ra, H37Rv, 16/6 hasta suşları ve TB-05 için MIK ve MBK belirlenmiştir. Antitüberküloz aktivite çalışmalarında bitki ekstrelerindeki gövde örneği için RV ve RA suşa karşı 80mg/ml ve 160mg/ml değerlerinde MIK değerleri ve MBK değerleri gövde örneği için RV ve RA 640mg/ml 160mg/ml ve etki gösterirken hasta suşlarına karşı MIK 160-80mg/ml MBK 640mg/ml değerinde antitüberküloz aktivite değerleri elde edilmiştir. Antifungal aktivite çalışmalarında ise Aspergillus niger, A. flavus, A. ochraceus, Fusarium proliferatum mikroorganizmaları kullanılmıştır. Fungus türleri üzerinde bitki ekstrelerinin önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; bütün bulgular birlikte değerlendirilmiş ve literatürde yapılan çalışmalara ek olarak önemli verilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; Lupinus angustifolius L. subsp. angustifolius ıt is based on the determination of the antifungal, antioxidant and antituberculosis activity of the extracts obtained from angustifollius. By investigating the biological activities, the data obtained from plant extracts are pharmacologically important and especially seeds; It has been demonstrated that it contains high-energy substances in terms of food source. Total Phenol Assay (TPC), Total Flavonoid Content and Free Radical Scavenging Effect Determination on DPPH were used to determine the antioxidant content of different parts of plant extracts, and TPC (37.5--42.7 mg / gr), Flavonoid (11 ± 1.4- 14.2 ± 5.3) and% inhibition of all extras in DPPH determination method, at concentrations of 0-100 mg / ml, values comparable to the standards were obtained in terms of radical scavenging activity. An activity of 50%, 54% and 39% was observed at concentrations of 100 mg / ml of the extras of the leaf, stem seed, respectively. MIK and MBK could not be determined for H37Ra, H37Rv, 16/6 patient strains of Mycobacterium tuberculosis and TB-05 in antituberculosis activity studies. In antituberculosis activity studies, for the sap sample of plant extracts, the MIK values and MBK values of 80mg / ml and 160mg / ml against the RV and RA strain and the MBK values for the stem sample, RV and RA 640mg / ml 160mg / ml and the patient Antituberculosis activity values were obtained against MIK 160-80mg / ml MBK 640mg / ml. In antifungal activity studies, Aspergillus niger, Aspergillus flavus, Aspergillus ochraceus, Fusarium proliferatum microorganisms were used. It was observed that the plant extracts had no effect on the fungal. In addition, HPLC analyzes were performed to determine the phenolics in the extracts, all of these findings were evaluated together and additional data were presented to the studies in the literature.