The Present significance of islamic fundamentalism in Turkey: an investigation of the 'Journal İslam' 1983-1991
Radikal islamcı hareketin Türkiye'deki mevcut önemi: İslam Dergisi'nin değerlendirilmesi 1983-1991.
- Tez No: 27294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİZABETH ÖZDALGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
öz RADİKAL İSLAMCI HAREKETİN TÜRKİYE'DEKİ MEVCUT ÖNEMİ: İSLAM DERGİSİ *NİN DE?ERLENDİRİLMESİ,1983-1991 DO?AN, Ali Yüksel Yüksek Lisans Tezi, Sosyoloji Anabilin Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Elizabeth Özdalga Şubat, 1993, 141 sayfa Bu çalışma İslam radikalizmini sorgulamayı hedeflemektedir. Bu akımın önemli fakat açıkça belirtilmeyen amacı, Türkiye 'de ki laik siyasal sisteme karsı bir alternatif siyasal sistem oluşturmaktır. Dinsel radikalisin son 10-15 yılda Türkiye'de önemli bir muhalif akım olmuştur. Bu hareketin görüşlerini yansıtan dergilerin en önemlilerden biri ve Nakşibendi Tarikatı "nın bir kolu tarafından desteklenen İslam Dergisi 'dir. Bu tezin amacı derginin araştırıl masıdır. 1980 1er Türkiye'de çok hızlı ekonomik ve toplumsal değişimlerin meydana geldiği yıllardır. İslam Dergisi *nin analizi, derginin yüz yüze geldiği ve bu değişimleri algıladığı yöntemler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Temel konular;dinin modern bağlamda anlamı, bireyin rolü, modern bilim ve teknolojinin etkileri, çağdaş toplumda aile ve kadının konumu, eğitimin rolü ve politik İslam olarak belirtilmiştir. Dergi tarafından ele alınan bir çok konunun ana teması, çağdaş toplumdaki insanın yabancılaş maşıdır. Dergi günümüzde yabancılaşma sorununa yegane çözümün İslam dini tarafından sunulacağını iddia etmektedir. Batı toplumları ve onların yaşam biçimleri modern toplumdaki insanın çıkmazlarına temel çözümler getiremez. İslam Dergisi 'nin de ifade ettiği gibi, İslam dini bireyi bir bütün olarak algılar. Bu algılama, üstelik, toplumun İslami ilkelere göre organize edilmesi zorunluluğunu da gösterir. Dergi Island toplum modelini savunurken ;aile hayatında, eğitimde, bilim ve teknolojide İslam dininin önemini vurgulamaktadır. Anahtar Kelimeler : Nakşibendi Tarikatı, Din, Laiklik, Asr'ı Saadet, Bilim, İslam Bilimi, Dinsel Radikalizm, Yabancılaşma, Kadın, Tesettür, Eğitim, İmam-Hat ip Liseleri, Teknoloji, Kitle İletişim Araçları, Sur 'a. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 211.01.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PRESENT SIGNIFICANCE OF ISLAMIC FUNDAMENTALISM IN TURKEY: AN INVESTIGATION OF THE“JOURNAL İSLAM”, 1983-1991 DOGAN.Ali Yüksel M. A. in Sociology Supervisor : Ass. Prof.Dr. Elizabeth Özdalga February, 1993, 141 pages This study aims to examine Islamic fundamentalism in Turkey. An important, but not always explicit-made aim of this movement is to present an alternative to the present secular political order in Turkey. Fundamentalism has become an important opposition movement in Turkey during the last 10-15 years. One of the most important magazines reflecting the views of this movement is the Journal Islam, which is supported by one branch of the Nakshibendi Order. The aim of this thesis is to make a case study of this journal. The 1980's was a decade of very fast social and economic change in Turkey. The analysis of the Journal Islam will focus on the ways in which the Journal has encountered and evaluated these changes. Basic themes have been concentrated upon: the meaning of religion in the new/modern context; the role of the individual; the effects of contemporary science and technology; the role of women and the family in modern society;the role of education;the political Islam. An underlying theme of most topics covered by the Journal is the alienation of man in modern contemporary society. The Journal throughout insists on its conviction that the only solution to the problem of alienation in the present world is given by Islam. Western societies and the life-styles adopted there can not offer any solutions to the dilemmas of man in modern society. Islam, as presented by the Journal, requires the engagement of the individual as a whole. This implicates that society also should be organized according to Islamic principles. In arguing for an Islamic model of society the Journal stresses the importance of Islam in family life, in education, science and technology. Keywords : Nakshibendi Order, Religion, Secularization, Asr'ı Saadet, Science, Islamic Science, Fundamentalism, Alienation, Women, Head-scarf Education, Î mam-Hatip Lycees, Technology, Mass-media, Sur *a, Science Code : 211.01.01 m