Biyopolitika izdüşümünde kürtaj hakkı ve Türkiye'deki yansımaları
Abortion rights in biopolitics projections and its reflections in Turkey
- Tez No: 660621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kürtaj; hukuk, tıp, felsefe ve din ve birçok teorinin kesişim kümesinde tartışılan bir konudur. Kürtaj hakkının tarihsel süreçteki değişimine yer verilirken amaçlanan husus, kürtajın hangi şartlar altında ve nasıl biyopolitik bir mesele olduğudur. Beden ve nüfus üzerinde yürütülen politikaların anlaşılmasında önem arz eden biyopolitika; sağlık, hastalık, göç, doğurganlık ve benzeri birçok yaşamsal süreçte kendini göstermektedir. Biyopolitika kavramının kuramsal temellerinden Michel Foucault'nun eserleri perspektifinde bahsedilecektir. Kuramsal anlatımının yanı sıra çalışmada biyopolitikanın günümüzde pratikteki yansımaları ve iktidar odakları incelenecek; ancak bu uygulamalardan sınırlılık kapsamında sadece nüfus-beden bağlamında kürtaj politikaları üzerinde durulacaktır. Son olarak ataerkil sistemin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin hakkın kullanımındaki etkisine ve biyopolitika düzlemindeki söylemlerde nasıl yer aldığına yer verilerek eleştirel bir bakış açısı sunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Abortion is a controversial issue at the ınterseciton of law, medicine, philosophy and religion, and the many theories. The purpose aimed while focusing on the right to abortion is under what circumstances and how the abortion became a biopolitical issue. Biopolitics, which carries great importance in the process of understanding the policies carried out on the body and population, shows itself also in health, illness, migration and other vital subjects. Theoretical foundations of the concept of biopolitics will be discussed through the perspective of Michel Foucault's works. In addition to its theoretical expression, the current reflections of biopolitics in practice and power centers will be examined. However, within limited subject selection, only abortion policies in the context of population and body will be emphasized. Finally, the impact of the patriarchal system and gender inequality on the exercise of the right will be discussed and a critical perspective will be presented by including how these are included in biopolitical practices.