Kayısıda su stresi altındaki bitkiler üzerine silisyum ve nitrik oksitin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of silicon ve nitric oxideon apricot plants under water stress
  1. Tez No: 660622
  2. Yazar: ASUMAN GÜNDOĞDU BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kayısı, derin köklü olması nedeniyle kuraklığa belirli ölçüde dayana bilen bir bitkidir. Ancak gelişme dönemine göre değişmekle birlikte karşılaşılan su stresinin kayısıda bitki gelişimi, verim ve kaliteyi sınırlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle, kayısıda sulama programının dikkatli şekilde yönetimine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, Myrobalan 29 C (Myro 29 C) anacı ve bu anaç üzerine aşılı Milord kayısı çeşidinde (Milord/Myro 29 C) iki farklı sulama seviyesinde (%100=saksı kapasitesi düzeyinde su uygulanması, %50=%100'e verilen suyun % 50'sinin uygulanması) Silisyum (10 mM) ve Nitrik Oksit (200 µM)'in tekli ve kombine uygulamalarının bitkinin bazı morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri ile besin elementi içeriklerine etkileri incelenmiştir. Su stresi; taze ve kuru bitki ağırlıklarında, yaprak alanında, klorofil içeriğinde, stoma iletkenliğinde, yaprak oransal su içeriğine ve besin elementlerinde azalmaya neden olurken, membrane geçirgenliği, yaprak sıcaklığı, prolin ve MDA içeriklerinde artışa yol açmıştır. Silikon (Si=Silisyum) ve Nitrik Oksit (NO) uygulamaları, su stresinde belirtilen parametrelerin çoğunda olumsuz etkileri önemli ölçüde azaltmıştır. Kombine uygulamaların bazı morfolojik, fizyolojik ve biyokiyasal özellikler ile besin elementleri içeriklerinde tekli uygulamalardan daha etkili olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Apricot is a drough resistant plat due to its deep root However, depending on the period of development, water stress in apricot has limiting effects on plant growth, yield and quality. There fore, apricotirrigation program needs careful management.In this study, Milord apricot variety (Milord/Myro 29C) on Myrobalan 29 C (Myro 29 C) root stock was applied at two different irrigation levels with Silicon (10 mM) and Nitric Oxide (200 µM) applications and some morphological, physiologica land biochemica lproperties and nutrient contents of the plant were examined. Water stres resulted in a decrease in fresh and dry weights, leaf area, chlorophyll content, stomatal conductivity, leaf proportional water content and nutrient elements, and led to an increase in membrane permeability, leaf emperature, proline and MDA contents. Silicon (Si) and Nitric Oxide (NO) treatments significantly reduced the negative effects of droughtstress on most of the specified parameters. It was determined that combined applications are more effective than single applications in some morphological, physiological, biochemical and nutrients properties.