Biyopolitika kavramı üzerinden nüfus politikaları ve kadın bedeni denetimi Türk basınında üç çocuk politikası haberleri analizi
The population policies and the control of woman's body in term of the notion of biopolitics: The analysis of the three children policies news in turkish media
  1. Tez No: 492863
  2. Yazar: BURÇAK KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Michel Foucault tarafından ilk kez, 1976 yılında College de France'da kullanılan biyopolitika kavramı, nüfusun ve bedenlerin düzenlenmesini sağlayan bir iktidar mekanizmasını tanımlamaktadır. Bu mekanizma bedeni, toplumsal normların ve siyasi isteklerin gerçekleştirildiği politik bir alana dönüştürmüştür. Fakat burada doğumun kadın bedeninde gerçekleşmesi sebebi ile en çok kontrol altında tutulan“kadın bedeni”dir, Nüfusun istenildiği gibi yönlendirilebilmesi için teşvikler, sınırlandırmalar ve yasaklamalar kadın bedeni üzerindeki denetimin artırılmasına neden olmaktadır.“Üç Çocuk Politikası”sonucunda kadın üzerindeki kontrolün, doğum planlamaları ile yeniden gündeme geldiği görülmektedir. Siyasi aktörlerin bu politikayı kamuoyuna yaymak, bilgilendirmek ve teşvik etmek için kullandıkları söylemler, medyada da yer bulmuştur. Bu kapsamda,“Üç Çocuk Politikası”haberlerinin en yoğun olduğu dönem olarak 2013, 2014 ve 2015 yılları arasında geçen süreçte, farklı medya gruplarına ait Sabah, Hürriyet ve Sözcü gazetelerinin internet sitelerinde yer alan haberler ve görselleri nicel ve nitel değerlendirmeleri kapsayan içerik analizi ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biopolitics notion was used by Michel Foucault fort he first time in 1976 at College de France to describe a power mechanism which helps to regulate population and bodies.This mechanism has turned bodies into a political area that social norms and political will com true. However, here“the female body”is controlled by far the most since the birth takes place in the body. In order to direct the population as required, incentives, restriction and prohibitions lead to increase of supervision on the female body. The discourse of control over the woman has brought into agenda again with birth planning talks due to the“Three Children Policy”. The statements were used by political actors in order to spread this policy to public opinion, inform the masses and promote it on a large scale in media. In this context, a content analysis attempt with qualitative and quantative evaluations of news and images on websites of Sabah, Hürriyet and Sözcü newspapers has been carried out during the peak years of“Three Children Policy”news on media: 2013, 2014 and 2015.