İnfertil kadınların yaşadıkları aile içi şiddet ve başetme yöntemleri
Domestic violance in infertil women and coping strategies
- Tez No: 660625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SÜZER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnfertilite, kadın yaşının 35'in altında olduğu çiftlerde en az bir yıl boyunca, kadın yaşının 35'in üzerinde olduğu çiftlerde ise altı ay boyunca haftada üç dört kez korunmasız cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebeliğin oluşmaması ya da gebeliğin sürdürülememesidir. Araştırma infertil kadınların yaşadıkları aile içi şiddet ve baş etme yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Ocak -Aralık 2018 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfertilite polikliniğine başvuran 173 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel bilgi formu, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği ve İnfertil Kadınlar İçin Baş Etme Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistiksel analizler, verilerin dağılımına göre parametrik veya non-parametrik testler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada; kadınların yaş ortalamasının 31,89±6.74, eşlerinin yaş ortalamasının ise 35,50±7.38 olduğu, evlilik sürelerinin 1 ile 30 yıl (ortalama 6,82±5,67) arasında değiştiği, kadınların çoğunun (%40,6) 25-30 yaş arasında, (%30,9) üniversite ve üzeri mezunu olduğu ve çalıştığı (%55,4), %85.1'inin en az üç kişiden oluşan çekirdek aile içinde, il merkezinde (%52) yaşadıkları, % 67,4'ünün eşi ile severek ve isteyerek evlendikleri, çoğunun (%77,1) ilk beş yıl içinde infertilite sorunu yaşadığı, %36,6'sının çocuk sahibi olamama sebebinin bilinmediği, %32,0'ının ise çocuk sahibi olamama nedeninin kadın faktörlü olduğu, %76,0'sının şuan tedavi gördüğü fakat %65,10'una daha önce tedavi uygulanmadığı belirlenmiştir. Kadınların en çok duygusal, sözel, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kaldıkları, baş etme yöntemi olarak en çok en çok; umut, eş ilişkileri, kendine yatırım yapma ve sosyal destek arama, kabul ve spirituel baş etmeyi kullandıkları saptanmıştır. İnfertil çiftlere bakım verirken aile içi şiddetin göz önünde bulundurulması ve aile içi şiddetin belirlendiği çiftelerin danışmanlık için gerekli yerlere yönlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility is the failure of pregnancy or the inability to maintain pregnancy despite having unprotected sexual intercourse three or four times a week for at least one year in couples with a woman's age below 35, and in couples over 35 for six months. The research was conducted descriptively to determine the domestic violence experienced by infertile women and their coping methods. 173 women who applied to Düzce University Health Application and Research Center Infertility Outpatient Clinic between January and December 2018 constituted the sample of the study. The data of the study were collected using the Personal Information Form, the Domestic Violence Scale, and the Coping Scale for Infertile Women. The obtained data were evaluated using descriptive statistical analysis in computer environment, parametric or non-parametric tests according to the distribution of the data. In the research; the average age of women is 31.89 ± 6.74, the average age of their spouse is 35.50 ± 7.38, the duration of marriage varies between 1 and 30 years (mean 6.82 ± 5.67), most of the women (40.6%) between the ages, (30.9%) having a university or higher degree and working (55.4%), 85.1% of them live in a nuclear family consisting of at least three persons, in the city center (52%), 67.4% ' fame was fondly and willingly married to his wife, most of them (77.1%) had infertility problems in the first five years, 36.6% of them did not know the reason for not being able to have children, and 32.0% of them had female factors, It was determined that 76.0% of them are currently receiving treatment, but 65.10% have not been treated before. Women are most exposed to emotional, verbal, economic and sexual violence. They have been found to use hope, spousal relationships, self-investment, seeking social support, acceptance, and spiritual coping. It has been suggested that domestic violence should be taken into consideration while providing care to infertile couples and that couples who are identified with domestic violence should be directed to the necessary places for counseling.