Bitki büyüme regülatörü gibberelik asidin (GA3) Pseudomonas sp.'den üretimi için uygun ortamsal koşulların saptanması
Optimal cultural parameters for the plant growth regulator gibberelic acid (GA3) biosynthesis by pseudomonas sp.
- Tez No: 66063
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada dünyada geniş kullanım alanı olan Gibberellik asit (GA3 ) bakteriyel kaynaklardan elde edilmiştir. Bu amaçla çalışmanın ilk aşamasında; Pseudomonas putida TF4-1L, P. aeruginosa ve Trakya Üniversitesi tarafından Edremit Zeytinyağı Fabrika atıklarından izole edilmiş ve bize gönderilmiş olan birkaç Pseudomonas türü test edilmiştir. Bunlar arasından Pseudomonas spp. E01 olarak gösterilen bakteri en yüksek GA3 verimi göstererek ilerdeki çalışmalarda kullanılmak üzere seçilmiştir. Daha sonraki çalışmalarda Pseudomonas spp. E01 kullanılarak GA3 üretimine, üretim ortamının bazı fizyolojik koşullarının etkileri saptanmıştır. İnkübasyon sıcaklığı, üretim ortamının pH'sı, inkübasyon süresi, aerasyon test edilmiştir. Bu sonuçlardan GA3 veriminin 72 saatlik, pH 7'de, karanlıkta, 30°C'de ve çalkalamalı koşullardaki inkübasyonda en yüksek değere ulaştığı görülmüştür. Pseudomonas spp. E01 'in GA3 üretimi için optimal karbon ve azot kaynakları da bulunmuştur. Maltoz, sukroz, fruktoz, glukoz, laktoz karbon kaynağı olarak denenmiş, bunların içinden fruktoz içeren ortamlarda GA3 veriminin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde azot kaynaklan da ( KN03, NH4CI, NaN03, Üre, Glisin ) uygulanmış ve NaN03 en uygun azot kaynağı olarak bulunmuştur. Bunlardan ayrı olarak optimal karbon - azot oranı (C/N) tespit edilmiştir. 17mM NaN03 ve 100mM fruktoz ilave edilen ortamlarda GA3 veriminin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research gibberellic acid (GA3) for which there is a world wide demand, was obtained from bacterial sources. For this purpose in the first step of the research, Pseudomonas putida TF41L, P. aeruginosa and several Pseudomonas sp. which were isolated from wastes of olive prossesing manifactures around Edremit region were used as test organisms. The bacterium coded Pseudomonas spp. E01 gave the heighest GA3 yield and so this organisms was used for further experiments. In later experiments useing Pseudomonas spp. E01, the effect of some physiological conditions of the growth media on the GA3 production was tested. Criteria such as incubation temperature, pH of the growth media, incubation period, aeration were tested, As a result it was shown that GA3 yield was maximum on the 72nd hour of the incubation of the culture with a pH degree 7, in the dark at 30°C, with aeration. The optimal carbon and nitrogen sources for Pseudomonas spp. E01 were detected and media containing fructose out of 5 carbon ( Glucose, maltose, sucrose, lactose) sources and NaN03 out of 5 nitrogen ( KN03, NH4CI, Urea, Glycine) sources gave better GA3 yields. Also the optimal carbon - nitrogen (C/N) ratio was detected and it was shown that when 100mM ( Fructose) and 17mM (NaN03) were added to the growth medium the highest GA3 yield was obtained.