Drosophila melanogaster'in gelişim biyolojisi üzerine bitki büyüme maddelerinden gibberellik asitin etkisi
- Tez No: 35885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Günümüzde, bitki büyüme regülatörlerinin tarımsal alanlarda verimi arttırmak amacıyla kullanımının yanısıra insektisit olarak kullanımı da düşünülmektedir. Bu durum bitki büyüme regülatörlerinin ekosistemdeki yan etkilerini akla getirmektedir. Bu konuya açıklık getirebileceği düşüncesi ile çalışmamızda, bitki büyüme regülatörlerinden olan gibberellik asitin D. melanogaster üzerindeki etkileri incelendi. Çalışmamızda gibberellik asitin üç farklı konsantrasyonu (10 3M, 10JM, 10“5M) standart Drosophila besiyerine eklenerek kullanıldı. Bulgularımıza göre; gibberellik asitin yüksek konsantrasyonu (10”3M) yumurta verimini ve yaşayabilirlik yüzdesini azaltmıştır. G A3 malformlu bireyleri ortaya çıkarırken eşey oranını etkilememiştir. Ayrıca GA3 mayoz bölünmeyi etkilemiş ve nondisjunctiona neden olmuştur. Ergin ömür uzunluğu üzerine gibberellik asitin etkisinin incelendiği çalışmamızda dişi ve erkeklerde ortalama ömür uzunluğunun kısaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Nowadays, plant growth regulators are thought to be used as an insecticide beside the increasing productivity in agricultural areas. This reminds the side effects of plant growth regulators in ecosystems. In the respect to obtain some explanations to this problem the effects of one of the growth regulators gibberellic acid on D. melanogaster is investigated. In this study, three different concentrations (10'?M, lCTWl, 10“5M) of gibberellic acid is used by adding them to standart Drosophila medium. It was observed that the fecundity and percent survival is decreased when the high concentration of GA3 (10”3M) is treated. While GA3 produced malformed individuals it did not affect the sex-ratio of the insects. Furthermore, GA3 affected the meiosis and nondisjunction occured. In the study of the GA3 effects on the life-span of Drosophila, it is observed that GA3 decreased the mean life-span in males and females.