Kızılçam (Pinus brutta ten) ve orta yoğunluklu lif levhalarda (MDF) yüzey pürüzlülüğünün tayini üzerine araştırmalar
Studies on surface roughness of pinus brutia and medium density fiberboart (MDF)
- Tez No: 66064
 - Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu tez çalışması ile ülkemizin Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgelerinin özellikle kıyıya bakan yamaçlarında ve Batı Karadeniz Bölgelerinde küçük mescereler biçiminde 20-25m. boy ve 60cm' ye kadar çap yapabilen, hızlı büyüyen ve toplam olarak 3.096.064 hektarlık bir alanda yayılış yapan önemli ağaç türlerimizden olan, odunu inşaat malzemesi, ambalaj sandığı, tarım aletleri yapımı, ağaç tel direği, çitkazığı, deniz taşıtları, kağıt sanayi ve doğramacılıkta kullanılan Kızılcam odunu ve mobilya endüstrisinde masif ağaca alternatif olarak kullanılan, kolay işlenebilmesi, istenilen şeklin verilebilmesi, homojen olması, kordon, lamba, oluk, zıvana açma, delik delme işlemlerinin kolayca uygulanabilmesi açısından önemli bir kullanım alanı olan ve ülkemizde üretilen Orta Yoğunlukta Lif Levhaların (M.D.F.) yüzey pürüzlülüklerinin tayini üzerinde çalışılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü: Yüzeylere tatbik edilen boya, vernik, tutkal v.b. malzemelerin kullanımını doğrudan etkilemektedir ve ayrıca yüzey estetiği yönünden önemli bir faktördür. Bu çalışma Muğla - Milas yöresinde kesilen 8 adet Kızılçam'dan elde edilen 256 adet numune üzerinde, 2 bıçaklı rendelenmiş yüzey, 4 bıçaklı rendelenmiş yüzey, 80 numara zımparalı yüzey ve 100 numara zımparalı yüzeyler üzerinde çalışılmıştır. Kızılcam Yüzeylerinde aşağıdaki ortalama sonuçlar elde edilmiştir. 2 Bıçaklı Rendelenmiş Teğet Kesit : 5.701 um 2 Bıçaklı Rendelenmiş Radyal Kesit : 5.929 um 4 Bıçaklı Rendelenmiş Teğet Kesit : 5.254 um 4 Bıçaklı Rendelenmiş Radyal Kesit : 5.719 um 80 Numara Zımpara ile Zımparalanmış Teğet Kesit 80 Numara Zımpara ile Zımparalanmış Radyal Kesit 100 Numara Zımpara ile Zımparalanmış Teğet Kesit 10.862 um 10.983 um 10.236 um100 Numara Zımpara ile Zımparalanmış Radyal Kesit : 10. 655 um Ayrıca Türkiye' de üretim yapan 3 değişik firmadan temin edilen M.D.F. numuneleri üzerinde çalışılmıştır. MDF Yüzeylerinden ise, aşağıdaki ortalama sonuçlar elde edilmiştir. Deney örnekleri üzerinde, cihazın tarama alanı olan 20mm' nin her 2,5mm' sinde bir ortalama alındığında toplam 9344 adet (Ra) ortalama pürüzlülük değeri belirlenmiştir. Sonuç olarak: Yapılan istatistik değerlendirmelerden; 4 bıçaklı rendelenmiş yüzeyin, 2 bıçaklı rendelenmiş yüzeyden daha pürüzsüz olduğu, 100 numara zımparalı yüzeyin, 80 numaralı zımparalı yüzeyden daha pürüzsüz olduğu, rendelenmiş yüzeylerin zımparalanmış yüzeylerden daha pürüzsüz olduğu, teğet yönde kesilmiş ve rendelenmiş yüzeyin, radyal yönde kesilmiş ve rendelenmiş yüzeyden daha pürüzsüz olduğu, teğet yönde kesilmiş ve zımparalanmış yüzey ile radyal yönde kesilmiş, zımparalanmış yüzeyler arasında önemli bir pürüzlülük farkı bulunmadığı tespit edilmiştir. Orta Yoğunlukta Lif Levha üzerinde yapılan değişik firma ürünleri arasında önemli pürüzlülük farkı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By means of this study of thesis, the alder wood, which can be found, growing up to 20- 25 m height and having up to 60 cm diameter, in small groups throughout the Western Black Sea Region and on the hillsides facing to the Marmara, Aegean and Mediterranean Regional coasts in our country, and which grows rapidly and one of the most important tree sorts, spreaded in an area of 3.096.064 acres totally, and als is used as building and construction tools, packaging boxes, in producing agricultural aquiplents, wooden wire posts, fence stakes, marine vehicles and in paper industry and carpentering; the other sort of substance which is used as an alternative to natural trees, or woods, is called Medium Density Fiberboard (MDF) has an importance of practical usage in applying the processes on holing, intertubing, grooving, lamping and cord fixing and all these are available and homogenius and also produced in our country, both have showed the settling on surfacial roughness. Surfacial roughness : This directly influences the usage of glue, varnish, paint,... etc. which are applied on surfaces. In addition to this, it is an important factor due to its surfacial beauty. This study has been practised on the 256 pes of patterns gained through eight alders which were cut down 'around the region of Milas-Muğla and also on two-shaved planed surface, four-shaved planed surface, emeried surface numbered 80 and emeried surface numbered 100. The following chart shows the results tahen alder surfaces Two-Shaved Planed Tangent Pattern Two-Shaved Planed Radial Pattern Four-Shaved Planed Tangent Pattern Four-Shaved Planed Radial Pattern Emeried Tangent Pattern With Number 80 Every 5.701 (im 5.929 |im 5.254 jam 5.719 nm 10.862 (imEmeried Radial Pattern With Number 80 Every Emeried Tangent Pattern With Number 100 Every Emeried Radial Pattern With Number 100 Every 10.983 urn 10.236 ^m 10.655 urn Besides these studies, another study has been practised on the MDF patterns supplied from three differet firms in producin in Türkiye. The following chart shows the average results taken MDF surfaces : The Firm -A :8.413 pm The Firm-B : 8.258 \im The Firm-C : 7.746 \xm When an average point is considered in each 2,5 mm of 20 mm which is the shaled area of the apliance, it was shown that he value of average roughness was totally 9344 (Ra). This was gained through the testing patterns. Consequently : After all the statistical evaluations, it is determined that the four-shaved planed surface is smoother than the two-shaved planed surface; the 100 numbered emeried surface is smoother than die 80 numbered emeried surface ; die planed surfaces are smoother than the emeried surfaces; planed surface is smoother than the surface cut in radial position and there has been no significant difference between the emeried surfaces cut radially and the emeried surfaces cut in tangent position. It has also been noticed that there is no significant roughness difference amongst the various firm all products made on MDF.