Alparslan Türkeş: Lider portresinin sosyolojik boyutları
Alparslan Türkeş: Sociological dimensions of the portrait of the leader
- Tez No: 660631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Liderlik, kökü mazide olup istikbale doğru uzanan süreçsel bir olgudur. Türkiye'de; liderlik, devlet adamlığı, teorisyenlik denilince akla gelen isimlerin başında Alparslan Türkeş bulunmaktadır. Türkeş, adının önüne aldığı bütün sıfatlarla Türkiye Cumhuriyetini sosyal ve maddi anlamda kalkındırmak için çaba sarfetmiş ve bu noktada önemli sosyolojik görüşler ortaya atmıştır. Tezimizin ilk kısımını oluşturan“Lider'in Portresi ve Entelektüel Boyutları”adlı bölümde Alparslan Türkeş'in siyasi ve entelektüel portresi ortaya konmuştur. Dolayısıyla bu bölümde bir taraftan Türkeş'in hayat serüveni ele alınmış, diğer taraftan da Türkeş'in entelektüel yönünü oluşturan saikler ele alınarak, ona atfedilen sıfatlar incelenmiştir.“Millet ve Milliyetçilik Olguları ile Türk Milliyetçiliğinin Tarihi Serüveni”adlı ikinci bölümde; millet ve milliyetçilik olgularının ne olduğu, yapılarının ve işlevlerinin sosyal alanda işleyişe nasıl katkıda bulundukları, hangi tarihsel aşamalardan geçtikleri ele alınmıştır. Bu bölümde Batı milliyetçiliği ile Türk milliyetçiliğinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Ayrıca sözü geçen bölümde Türk milliyetçiliğinin erken dönemdeki gelişimi ile beraber Osmanlı İmparatorluğunun milliyetçiliğe yönelik yaklaşımı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi olarak Atatürk milliyetçiliği ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölüm olan“Alparslan Türkeş'in Sosyal Teorisi: Demokratik Milliyetçilik”adlı bölümde ise Türkeş'in gelişimin önünde bulunan engellere yönelik tespitleri ele alınmış ve Türkeş'in hayalini kurduğu müreffeh Türkiye'ye ulaşmak için çizdiği yol haritası tespit edilmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkeş'in tasavvur ettiği Türkiye'ye giden yolda inşa ettiği ana saiklerde ele alınmıştır. Dolayısıyla bu bölümde Türkeş'in metodu olarak Türk milliyetçiliği ve sosyal teorisi olarak inşa ettiği“Demokratik Milliyetçilik”modeli ele alınmıştır.“Alparslan Türkeş: Lider Portresinin Sosyolojik Boyutları”adlı Yüksek Lisans tezinde, Türkeş'in işgal ettiği statü ve rol dengeleri eşliğinde, Türk sosyal bünyesine ve siyasi hayatındaki etkisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership is a processual phenomenon that is rooted in the past and extended towards future. In Turkey; Alparslan Türkeş is one of the leading names that come to people's mind when it is mentioned about leadership, statesmanhood and theorism. Türkeş made an effort to reconstruct the Republic of Turkey in terms of social and financial progress with all the superscriptions achieved by his name and he also asserted important sociological views at this point. Alparslan Türkeş's portrait is constituted in the first part of our thesis named as“Leader's Portrait and Intellectual Dimensions”. Depending upon this reason, superscriptions attributed to him were also examined by considering the motives that form his intellectual aspect while Türkeş's life experiences were discussing in this section. In the second chapter called as“The Historical Adventure of Turkish Nationalism with The Facts of Nationality and Nationalism”; the topics as what are the facts of nationality and nationalism, how their structures and functions contribute to social functioning, which historical stages are followed are discussed. In this section, a comparative analysis between Western nationalism and Turkish nationalism was displayed. In addition to early development of Turkish nationalism, Ataturk nationalism was also discussed as the approach of the Ottoman Empire towards nationalism and the founding philosophy of the Republic of Turkey in this section. The third and final chapter named as“Alparslan Türkeş's Social Theory: Democratic Nationalism”discusses Türkeş's determination against obstacles that block improvements and determines the roadmap drawn by him to reach the prosperous Turkey imagined by him. Apart from these topics, the main shippers that Türkeş built on the road to Turkey are also discussed. in this section. Therefore, the model of democratic nationalism built by Türkeş as a method of Turkish nationalism and social theory is discussed in this section. The thesis called as“Alparslan Türkeş: Sociological Dimensions of the Portrait of the Leader”discusses the impact on Turkish social structure and political life, accompanied by the balances of status and role occupied by Türkeş.