Demir veya çelikten eşya ürün grubunda Türkiye'nin rekabet gücü ve lojistik performans endeksine göre konumunun analizi
Turkey's competitiveness in the product group of articles of iron or steel and analysis of its position according to the logistic performance index
  1. Tez No: 660635
  2. Yazar: HÜSEYİN FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Demir-çelik-metal hammaddeleri girdisi ile imalatı yapılan ürünler Türkiye'nin ihracatında ve istihdamda önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda, GTİP 6 ölçeğinde demir veya çelikten eşya ürün grubunun rekabet gücü incelenmiştir. Çalışmanın amacı, demir veya çelikten eşya ürün grubunun uluslararası ticarette ve seçili ülkeler karşısında rekabet gücünü analiz etmek ve lojistik performans verilerine göre Türkiye'nin konumunu belirlemektir. Bu kapsamda, öncelikle uluslararası rekabet gücünü açıklamaya yönelik teorik yaklaşımlar ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye'nin ve seçili ülkelerin 2001-2019 dönemini kapsayan verileri toplanarak Balassa ve Vollrath endeksleri aracılığıyla karşılaştırmalı üstünlük ve rekabet gücü analizleri yapılmıştır. Lojistik performans endeksi verileri ve rekabet gücü verileri kullanılarak kümeleme analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Türkiye, demir veya çelikten eşya ürün grubunda uluslararası rekabet gücüne sahiptir. Balassa endeksine göre Türkiye, seçili ülkelerden G. Kore, Fransa, Hollanda ve İspanya'ya karşı rekabet üstünlüğüne sahipken; Vollrath endeksine göre; Türkiye, Polonya, Çekya, G. Kore, Fransa, Avusturya, Hollanda, İspanya ve Tayland'a karşı rekabet üstünlüğüne sahiptir. Her bir analiz sonucu oluşan kümeler farklılık göstermesine rağmen bütün parametrelerin genel sonucuna göre Türkiye; Güney Kore, Fransa, Hollanda ve İspanya ile aynı kümede yer alarak rekabet gücü ve lojistik performans bakımından benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Products manufactured with the input of iron-steel-metal raw materials have an important place in Turkey's exports and employment. In this context, the competitiveness of the product group of articles made from iron or steel on the HS-6 scale has examined. The purpose of the study is to analyze of competitiveness of the product group of articles made from iron or steel in international trade and across selected countries and to determine the position of Turkey according to their logistic performance data. In this context, firstly, theoretical approaches to explain international competitiveness have been discussed. After Turkey and selected countries were collected data covering the period of 2001-2019, comparative advantage and competitive analysis have done through Vollrath and Balassa indexes. Cluster analysis has been performed using the logistics performance index data and competitiveness data. According to the findings obtained; Turkey has international competitiveness in the product group of articles of iron or steel. According to the Balassa index, Turkey has a competitive advantage against Korea S., France, Netherlands and Spain among selected countries. According to the Vollrath index, Turkey has a competitive advantage against Poland, Czechia, Korea S., France, Austria, Thailand, Netherlands and Spain among selected countries. Although clusters formed at the results of each the analysis differ, according to the general result of all parameters; Turkey, South Korea, France, the Netherlands, and Spain taking place in the same cluster, it has been concluded that it was similar in terms of competitiveness and logistics performance.