Primer spontan pnömotoraksda video yardımlı torakoskopik cerrahi tekniklerin karşılaştırılması
Comparison of video-assisted thoracoscopic surgical techniques in primary spontan pneumothorax
- Tez No: 660640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ VOLKAN BAYSUNGUR, DR. MİNE DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS), primer spontan pnömotoraksın (PSP) cerrahi tedavisi için altın standarttır. Bu çalışma, PSP için VATS tekniklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya PSP nedeni ile VATS uygulanan 285 hasta dahil edildi. Hastalar şu şekilde üç gruba ayrıldı: wedge rezeksiyon + plevral abrazyon (WR + PA; n = 87), wedge rezeksiyon + plörektomi (WR + PP; n = 118) ve izole plörektomi (PP; n = 80). Hastalar ayrıca wedge rezeksiyon yapılan hastalar (WR; n = 205) ve wedge rezeksiyonu yapılmayan hastalar (nonWR; n = 80) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: PSP için VATS sonrası nüks oranları WR + PA grubunda % 5,7 (5/87), WR + PP grubunda % 5,9 (7/118) ve PP grubunda % 3,8 (3/80) idi (p= 0,773). Grup WR + PP'de WR + PA ve grup PP'ye göre ameliyat süresi anlamlı olarak daha uzundu (p= 0,001). Üç (% 1.05, 3/285) hastada torakotomi gerektiren kanama meydana geldi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Uzamış hava kaçağı WR olmayan hastalarda WR hastalarına göre anlamlı olarak daha uzun iken (sırasıyla, % 7,5 ve % 1,9, p= 0,003), nüks oranları her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı değildi (sırasıyla, % 3,8 ve % 5,9, p= 0,57). Sonuç: Bleb veya bül tespit edilmeden körlemesine yapılan apikal wedge rezeksiyonun, pnömotoraks nüks oranını düşürmeye katkısı yokken uzamış hava kaçağını azalttı. Plörektomi ve plevral abrazyon arasında pnömotoraks nüksü ve postoperatif kanama açısından fark tespit edilemedi. İleriki yıllarda akciğer rezeksiyonu gerekebileceğinden dolayı daha az invaziv yöntem olan plevral abrazyon seçilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: Video-assisted thoracoscopic surgery (VATS) is the gold standard for surgical treatment of primary spontaneous pneumothorax (PSP). This study aimed to analyze VATS techniques for PSP. Methods: In this study, 285 patients who underwent VATS for PSP were included. Patients were divided into three groups as follows: (group WR+PA; n=87) wedge resection + pleural abrasion, (group WR+PP; n=118) wedge resection + pleurectomy, and (group PP; n=80) isolated pleurectomy. The patients were divided into two groups as patients with wedge resection (WR; n = 205) and patients without wedge resection (nonWR; n = 80). Medical records of patients were reviewed retrospectively. Results: Recurrence rates after VATS for PSP were 5.7% (5/87) in group WR+PA, 5.9% (7/118) in group WR+PP, and 3.8% (3/80) in group PP (p: 0.773). Operation time was significantly longer in group WR+PP compared to group WR+PA and group PP (p: 0.001). Hemorrhaging requiring a thoracotomy occurred in three (1.05%, 3/285) patients and there were no statistically significant differences between the groups. While prolonged air leakage was significantly longer in non-WR than WR patients (7.5% vs. 1.9%, p: 0.003), recurrence rates were not statistically significant in both groups (3.8% vs. 5.9%, p: 0.57). Conclusions: Blindly apical wedge resection without detecting blebs or bullae reduced prolonged air leak while not contributing to a reduction in pneumothorax recurrence rate. There was no difference between pleurectomy and pleural abrasion in terms of pneumothorax recurrence and postoperative bleeding. Pleural abrasion, which is a less invasive method, can be chosen since lung resection may be required in the following years.