Pnömotoraks; tedavi yaklaşımları ve sonuçları
Pneumothorax; treatment approach and results
- Tez No: 247208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CÜNEYT KURUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Plevral boşlukta hava bulunması ve buna sekonder akciğer kollapsı olarak tanımlanan pnömotoraks göğüs cerahisi pratiğinde en sık karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Plevral boşluktaki havanın birçok kaynağı olabilmesine rağmen en sık sebep visseral plevranın yırtılmasıyla, akciğer parankiminden plevral boşluğa hava kaçağıdır. Spontan ve travmatik pnömotorakslar sık görülmesine rağmen, diyagnostik girişimsel yötemlerin daha rutin kullanılması ve yoğun bakım servislerinde tedavi edilen hasta sayısının artmasına paralel olarak iyatrojenik pnömotoraksların görülme sıklığıda artmıştır.Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Bölümü tarafından pnömotoraks nedeniyle 22.04.2003 ? 22.03.2009 tarihleri arasında takip edilerek tedavileri yapılan toplam 722 hastanın( 153 kadın, 569 erkek) kayıtları incelenerek yaş, cinsiyet, semptomlar, pnömotoraks oluş nedeni, opere edilen hastalarda hangi tür operasyon yapıldığı, göğüs tüpü kalma süresi, nüks, plörödezis yapılıp yapılmadığı, hastanede kalış süreleri ve mortalite göz önüne alınarak retrospektif olarak incelendi. Radyolojik olarak büyük pnömotoraksı olduğu için göğüs tüpü takılan 722 hastanın 153 tanesi primer spontan pnömotoraks (PSP), 41 tanesi sekonder spontan pnömotoraks (SSP), 231 tanesi iyatrojenik pnömotoraks, 297 tanesi travmatik pnömotorakstı. Pnömotoraks nedeniyle göğüs tüpü takılan hastaların; 18'inde uzamış hava kaçağı, 16'sında nüks pnömotoraks ve bül formasyonu nedeniyle ve 1 hastada juguler kateter takılması sonrası aksiler torakotomi; 8 hastada video yardımlı torakoskopik cerrahi uygulandı. Posterolateral torakotomi uygulanan olguların 3'ünde ateşli silah yaralanması, 7'sinde trafik kazası, 2'sinde delici kesici alet yaralanması, 2 tanesinde uzamış hava kaçağı, 8 tanesinde de büllöz formasyon ve pnömotoraks mevcuttu. Operasyonlar sonrası 7 hasta kaybedildi.Sonuç olarak pnömotoraks tüm hekimlerin karşılaşabileceği bir patolojidir ve acil müdahale gerektirir. Pnömotorakslarda tedaviye etyoloji, pnömotoraks derecesi ve kliniğe göre karar verilmelidir. Nüksleri önlemek için plörödezis ve plevral abrazyon yapılabilir. Acil operasyon gerektiren pmömotorakslar çoğu zaman komplike halde görülebilirler. Cerahideki amaç nüksleri önlemek ve hastalığın kesin tedavisini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Pneumothorax, which is defined as presence of air in intrapleural space and collapse of lung secondary, is one of the most common cases met in thoracic surgery practice. While there may be a lot of sources of air in intrapleural space, the most common source is the tear of visseral pleura and air leak from lung paranchyme. As spontaneous and traumatic pneumothorax are anyway frequent, due to the diagnostic invasive methods and amount of intensive care unit patients treated, iatrogenic pneumothoraxes have begun to seen more frequently then it was in the past.In this retrospective study, the records of 722 pneumothorax patients (153 of whom are women and 569 are men) diagnosed and treated between 04.22.2003 and 03.22.2009 at Gazi University Medical School Thoracic Surgery Department were researched for age, genre, the reason of pneumothorax, symptoms, number of days which thorax catheter was present, undergoing surgery or not , the use of pleurodesis or not, which type operation was performed, relapse, the day of hospitalization and mortalite rate.Number of patients underwent tube thoracostomy was 722, 153 of them was primery spontaneous pneumothorax (PSP), 41 was secondary spontaneous pneumothotax (SPS), 231 was iatrogenic pneumothorax and 297 of them was traumatic pneumothorax. A sixty three of these 722 patients treated with tube thoracostomy, underwent surgery. Axillary thoracotomy was performed to 18 patients becouse of extended air leak, 16 patients for relapse pneumothorax and bullae formation, and 1 patient for iatrogenic (after jugular catheter) pneuomothorax. 8 patients were treated by video assisted thoracic surgery technique. Posterolateral thoracotomy was performed to 3 patients for firearm injury, 7 patients for traffic accident, 2 patients for extended air leak and 8 patients for bullea formation and pneumothorax. 7 patients were died after surgery.As a result, pneumothorax is a pathology which needs emergent intervention that every doctor can met anytime. Decision of treatment in pneumothorax must be made according to the ethiology, the degree of pneumothorax and of course the clinical state. To prevent relapses, pleural abration and pleurodesis can be made. The aim of surgery is to prevent relapses and perform the exact treatment.