Meslek edinilmiş geçici iş ilişkisi
Temporary agency work
- Tez No: 660650
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Geçici iş ilişkisinin bir türü olan özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi hukukumuza 20 Mayıs 2016 tarihli 6715 sayılı kanunla getirilen değişiklikle 4857 sayılı İş Kanunun 7. Maddesiyle girmiştir. Geçici iş ilişkisinin bu hali esnek çalışma modellerinden biridir. Esnek çalışma ile birlikte istihdamın artırılması, iş gücü maliyetlerinin düşürülerek genç ve yaşlılarda da istihdama katılımın sağlanması amaçlanmıştır. Özel istihdam büroları vasıtasıyla geçici iş ilişkisinde üç taraf vardır. Özel istihdam bürosu, geçici işveren ve geçici işçidir. Özel istihdam bürosu ile işçi arasında bir iş sözleşmesi vardır. Ancak Özel istihdam bürosu işçiyi geçici işveren işyerine fiili olarak çalışması için göndermektedir. Bu çalışmamızda kısaca geçici iş ilişkisinin her iki türüne değinilmiş olup özel istihdam büroları vasıtasıyla geçici iş ilişkisinin benzer ilişkilerle mukayesesi, aynı konuda uluslararası alanda düzenlemeler, bu ilişkinin tesis edilip edilemeyeceği haller, tarafların hak ve yükümlülükleri, bu ilişkiyi sona erdiren haller ile toplu iş sözleşmesi yönünden hakları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Temporary employment through private employment agencies, which is a type of temporary work relationship, entered our law with the 7th article of the Labor Law numbered 4857 with the amendment brought by the law numbered 6715 dated 20 May 2016. This state of the temporary work relationship is one of the flexible working models. With flexible working, it is aimed to increase employment, reduce labor costs and ensure participation of young and old people in employment. There are three parties in the temporary business relationship through private employment agencies. The private employment agency is a temporary employer and a temporary worker. There is an employment contract between the private employment agency and the employee. However, the Private Employment Office sends the worker to the temporary employer's workplace to actually work. In this study, we will focus on both models of the temporary work relationship briefly, and then compare the temporary work relationship with similar relations through private employment agencies, international regulations on the same issue, whether this relationship can be established, the rights and obligations of the parties, the conditions that terminate this relationship, and social security and their rights in terms of collective bargaining the agreement.