Meslek edinilmiş ödünç(geçici) iş ilişkisi
Temporary agency work
- Tez No: 250078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 673
Özet
İş hukukundaki esneklik ihtiyacının bir ürünü olan meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisi, üç taraflı bir hukuki ilişki olup, asıl işveren-alt işveren, iş aracılığı gibi iş hukukuna özgü diğer üç taraflı hukuki ilişkilerle karıştırılabilmektedir. Ancak ödünç alan işverenin ödünç işçiye emir ve talimat verebilmesi, ödünç veren işvereninde iş sözleşmesinin tarafı olarak kalması, meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisinin ayırt edici özellikleri olarak ortaya çıkmaktadır.Meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisine yönelik Uluslararası Çalışma Örgütü 181 no.lu sözleşmeyi kabul etmiştir. Sözleşmenin 1. maddesinde meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisi, özel istihdam bürosu faaliyetleri arasında sayılmıştır. Ayrıca Avrupa Birliği, üye devletler arasında uygulanacak asgari standartları belirlemek amacıyla direktif tasarısı hazırlamışsa da, bazı üye devletlerin itirazları nedeniyle tasarı henüz direktif halini alamamıştır. İlaveten çeşitli ülkelerde 1960'lı yıllardan beri meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisi yasal bir mevzuat çerçevesinde uygulanmaktadır. Dolayısıyla çeşitli ülkelerin uygulamaları ve uluslararası gelişmeler, ülkemizde yapılacak muhtemel yasal düzenleme açısından yol gösterici olabilecektir.İş Kanunumuzda sadece mesleki faaliyet olmayan ödünç iş ilişkisi düzenlenmiş olup, azami devir süresi, ödünç veren ve alan işverenlerin sorumlulukları, ödünç iş ilişkisine başvurulamayacak hallere ilişkin ayrıntılı bir düzenleme getirilmiştir. Meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisine uygulanabilecek açık yasal bir düzenleme bulunmasa da, bu durum ilgili ilişkinin yasak olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Anayasamızda yer alan girişim özgürlüğü ve çalışma hakkı ile BK. md.320 gereğince meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisinin ülkemizde uygulanabileceği, uygulanmasında ise İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununun ilgili hükümlerinin kıyasen uygulanacağı sonucuna varılabilir. Ancak söz konusu ilişkinin uygulanabileceği sonucuna ulaşılması, açık bir yasal düzenleme yapılması ihtiyacını ortadan kaldırmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporary agency work, a result of necessity of flexibility in labour law, is a three-party relationship, so it can be confused with other three-party relationship peculiar to labour law, like main employer-sub employer relation or mediation for employment. However, the distinguishing features of temporary agency work appears when transferee employer instructs and gives commands to employee while transferor employer still remains as a party to labour contract.International Labour Organization accepted international convention no. 181 regarding temporary agency work. According to article 1, temporary agency work is counted one of the private employment agencies services. Though European Union has prepared a draft directive for defining minimum standards to be applied to member states; the draft have not been adopted as a directive for the reason of objections of some member states. Additionally temporary agency work has been performing in the framework of various states? legal systems since 1960?s. So various states? practices and international regulations can be a guide for our possible legislation facilities.Only temporary employment relationship, which is not professional activity, is regulated in our Labour Law. Detailed regulation relating to liabilities of transferor and transferee employers, maximum assignment duration and prohibited cases is envisaged with this legislation. Though temporary agency work haven?t been directly regulated in our legal system, it shouldn?t be interpreted as a prohibition to temporary agency work. We can conclude performing of temporary agency work according to Constitutional freedoms about establishment of private enterprises and right to work and Art.320 of Code of Obligations. Concerned provision of Labour Law and Law on Turkish Employment Organization can be applied to temporary agency work by analogy. Although we conclude performing of temporary agency work, temporary agency work should be regulated directly.