Triticum ve aegilops cinslerine ait bazı türlerin kloroplast DNA'larının karşılaştırmalı analizleri
Comparative analysis of chloroplast DNA in some triticum and aegilops species
  1. Tez No: 66066
  2. Yazar: SELMA GÜLBİTTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Tahıllar, insanın tüketimi için üretilen yiyeceklerin yarısından fazlasını oluştururlar. En bol bulunan tahıl olan buğday, ıslah varyetelerine olan ihtiyacı karşılamak üzere çok yoğun bir şekilde çalışılmaktadır. Bununla birlikte buğday yetiştirme programlarının çoğunda, sadece varyasyonun nükleer genlerdeki etkileri çalışılmakta ve tahılların organel DNA'ları hakkında çok az şey bilinmektedir. Bitki moleküler biyolojisindeki son gelişmeler, DNA'nın en temel düzeyinde, bitki türlerinin populasyon ve evrimsel genetik açısından çalışılmasına izin vermiştir. Triticum ve Aegilops türlerinin poliploid evrimi, bitki genetiğinde en çok araştırılan konulardan biridir. cpDNA gibi çok kopyalı genomların filogenetik amaçlar için analizi, nükleer genlerin ve onların ürünlerinin analizine göre daha fazla avantaja sahiptir. Çünkü bu DNA'lar mutasyonlar, rekombinasyonlar ve introgresyonlar yoluyla olan DNA değişimlerine daha az eğilimlidir. Yapılan çalışmada Triticum ve Aegilops cinsine ait çoğu yabani toplam sekiz buğday türü ile çalışılmıştır. Buğday kloroplastlarının belirli bir bölgesi (-1600 baz çifti) PCR tekniği ile çoğaltılmış ve bu bölge EcoR I, Bel I, Hsp92 I, Taq I, Hinf I ve EcoR V restriksiyon endonükleaz enzimleriyle kesilmiştir. Oluşan bant örnekleri agaroz jel elektroforez tekniği kullanılarak karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucu üzerinde çalıştığımız bölgenin, yabani buğday türleri arasındaki ve tür içindeki varyasyonların gözlenebilmesi için oldukça uygun bir bölge olduğu görülmüştür. RFLP analizi sonuçları, çalıştığımız türlerden sadece üç tanesinin (Ae. speltoides ligustica, Ae. monococcum boeticum ve Ae. biuncialis ) beş ayrı restriksiyon enzimiyle {EcoR I, Bel I, Taq I, Hinf I ve EcoR V) aynı bant örnekleri verdiğini ortaya koymuştur. Söz konusu üç türün, filogenetik açıdan birbirine en yakın türler olarak değerlendirilmesi, bu aşamada hatalı olacaktır. Ancak, çalıştığımız cpDNA bölgesi açısından birbirine en çok benzerlik gösteren üç tür Ae. speltoides ligustica, Ae. monococcum boeticum ve Ae. biuncialis'tk. Yaptığımız çalışma, buğdayın filogenisi ile ilgili yapılacak moleküler düzeydeki diğer çalışmalar için bir temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Cereals provide over half of the food produced for human consuption. Wheat which is the most abundant cereal, is being studied intensively to meet the need for improved varieties. However most of the wheat breeding programmes it has been studied only the effects of variations on nuclear genes and little is known about the DNA of organelles of cereals. Recent progress in plant molecular biology has allowed to study of plants species from the viewpoint of population evolutionary genetics at the most fundamental level of DNA. Poliploidy evolution of Triticum and Aegilops species is one of the most investigated subjects in plant genetics. For phylogenic purposes, analysis of a multicopy genome such as cpDNA has several advantages over analysis of nuclear genes and their products, because it is less prone to DNA alterations through mutation, recombination and introgression. In this study, 8 wheat species of Triticum and Aegilops were investigated. A specific region of cpDNA (~1600 bp) of wheat was amplified by PCR technique and this region was digested by several restriction enzymes such as EcoR I, Bel I, Hsp92 I, Taq I, Hint I and EcoR I. The banding patterns were compared by using agarose gel electrophoresis. After evaluation of the results, it has seen that the region which we studied on is very suitable for detection of interspecific and intraspecific variations between wild wheat species. The results of RFPL analyses showed that only three species (Ae.speltoides ligustica, Ae. monococcum boeticum and Ae. biuncialis) gave the same banding patterns with five restriction enzymes {EcoR I, Bel I, Taq I, Hint I and EcoR V). It will be premature to consider, that these three species were the most relative species about philogenetic relationship. But, we can say that three species are very close to each other on cpDNA region that was studied. This study will be a basis for other phylogenetic studies of wheat at the molecular level.