Bazı triticum ve aegilops türlerinde aspartat aminotransferaz, fosfoglukomutaz ve fosfoglukoz izomeraz izozimlerinin elektroforetik analizi
- Tez No: 77831
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE İZBIRAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ankara ve Kayseri'den toplanan Aegilops ve Triticum cinslerine ait dokuz farklı diploid ve tetraploid yabani buğday türünde (Ae. mutica, Ae. umbellulata, T. monococcum, Ae. speltoides, Ae. triuncialis, Ae. biuncialis, Ae. cylindrica, Ae. ovata, Ae. columnaris) üç farklı enzim sistemi (aspartat aminotransferaz, fosfogluko mutaz, fosfoglukoz izomeraz) taze yaprak örneklerinde horizontal nişasta ve vertikal poliakrilamid jel elektro forezi ile araştırılmıştır. Diploid ve tetraploid yabani buğday türlerinin nişasta ve poliakrilamid jel elektroforezinde orijin noktasından itibaren elektroforetik mobiliteleri farklı olan üç AAT izozim bölgesi saptanmıştır. Bu bölgelerin herbirinde de bir enzim bandı gözlenmiştir. Ae. speltoides türünde nişasta jelinde tek bir AAT enzim bandı görülürken, bu türün poliakrilamid jelinde her üç AAT izozim bölgesi de görülmüştür. Diploid ve tetraploid yabani buğday türlerinde, aynı türün farklı lokaliteden toplanan örneklerinde AAT izozimleri için türiçi farklılıkların fâzla olduğu bulunmuştur. Diploid ve tetraploid yabani buğday türlerinde, tetraploid Ae. triuncialis ve Ae. biuncialis'in Ankara ve Kayseri örnekleri hariç, sadece bir PGÎ enzim bandı saptanmış olup, bu iki türde nişasta jelinde ikinci PGİ enzim bandı gözlenmiştir. PGM enzimi de benzer şekilde, Ae. biuncialis'in Ankara ve Kayseri örnekleri hariç, bütün türlerde, tek bir bant halinde gözlenmiş olup, bu türde ikinci bir PGM enzim bandı saptanmıştır. Bu sonuçlara göre; AAT izozimlerinin diploid ve tetraploid yabani türleri ayırt etmede kullanışlı bir markır olabileceği söylenebilir. AAT izozimlerine ek olarak Ae. triuncialis ve Ae. biuncialis için PGÎ enzimi, Ae. biuncialis için ise buna ek olarak PGM enzimi bu türleri diğer yabani buğday türlerinden ayırt etmede kullanılacak birer markır olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study starch and polyacrylamide gel electrophoresis, using young leaf tissue, were employed to study three enzyme systems (aspartate aminotransferase, phosphoglucomutase, phosphoglucose isomerase) of nine different diploid and tetraploid wild wheat species (Ae. mutica, Ae. umbellulata, T. monococcum, Ae. speltoides, Ae. triuncialis, Ae. biimcialis, Ae. cylindrica, Ae. ovata, Ae. columnaris) belonging to Aegilops and Triticum genera collected from Ankara and Kayseri regions. AAT enzyme systems exhibited some intraspecific polymorphism and three regions on both gels with different electrophoretic mobilities, each of which had one band. AAT regions for diploid Ae. speltoides seemed to have only one band on starch gel, while it displayed three different bands on polyacrylamide geL Intraspecific differences were found to be significant in AAT isozymes of diploid and tetraploid wild wheat samples collected from different localities. Only one PGI enzyme zone was detected in diploid and tetraploid wild wheat species except tetraploid Ae. triuncialis and Ae. biuncialis from Ankara and Kayseri regions. These two species were found to have two PGI enzyme zones on starch gel. All the species except Ae. biuncialis samples collected from Ankara and Kayseri showed only one PGM enzyme band, while Ae. biuncialis was detected to have two PGM regions. In conclusion three AAT isozymes may have a potential usage as marker for differentiation of diploid and tetraploid wild wheat species from each others. In addition to AAT isozymes, PGI seems to be a potential marker for distmguishing Ae. triuncialis and Ae. biuncialis from others species, while PGM can be evaluated as a pioneering marker for Ae. biuncialis.