Türkiye'deki Triticeae dumort. (Gramineae) tribus'unda bulunan cinslere ait bazı taksonların polen morfolojisi
Pollen morphology of some taxa that belonging to Triticeae dumort. tribe (Gramineae) in Turkey
- Tez No: 268163
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada Gramineae familyasının Triticeae oymağına ait Elymus L., Eremopyrum Ledeb (Jaub. & Spach), Heteranthelium Hochst., Crithopsis Jaub. & Spach , Ampblyopyrum Eig, Aegilops L., Triticum L., Dasypyrum (Cosson & Duricu), Secale L., Leymus Hochst., Psathyrostachys Nevsk., Hordeum L. Hordelymus (Jessen) Jessen, Taenitherium Nevsk ve Henrardia C.E. Hubbard taksonları palinolojik olarak incelenmiştir. Bu taksonlara ait örnekler 105-T-171 numaralı ve Türkiye'de Bulunan Triticeae Dumort. (Gramineae) Oymağının Revizyonu isimli TÜBİTAK projesi kapsamında yapılan arazi çalışmalarında toplanmıştır. Elymus, Eremopyrum, Heteranthelium, Crithopsis, Ampblyopyrum, Aegilops, Triticum, Dasypyrum, Secale, Leymus, Psathyrostachys, Hordeum, Hordelymus, Taenitherium ve Henrardia cinslerine ait 50 takson ışık ve SEM `de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Elymus L., Eremopyrum Ledeb (Jaub. & Spach), Heteranthelium Hochst., Crithopsis Jaub. & Spach, Ampblyopyrum Eig, Aegilops L., Triticum L., Dasypyrum (Cosson & Duricu), Secale L., Leymus Hochst., Psathyrostachys Nevsk., Hordeum L. Hordelymus (Jessen) Jessen, Taenitherium Nevsk and Henrardia C.E. Hubbard genera, belonging to Tribus Triticeae of family Gramineae, has been studied palinological. The specimens belonging to these taxa were collected field survey within Project of TUBITAK that name and number is 105-T-171 and ?Revision of Tribus: Triticeae Dumort. (Gramineae) where in Turkey? Elymus, Eremopyrum, Heteranthelium, Crithopsis, Ampblyopyrum, Aegilops, Triticum, Dasypyrum, Secale, Leymus, Psathyrostachys, Hordeum, Hordelymus, Taenitherium and Henrardia genera, total 50 taxon were investigated LM and SEM.