The formation and transformation of trade relations in the European Union (1958-2018)
Avrupa Birliği'nde ticari ilişkilerin oluşumu ve dönüşümü (1958-2018)
- Tez No: 660672
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin (AB) bütünleşme süreci içerisinde ticari ilişkilerinin oluşumunu ve dönüşümünü, bugüne kadar gerçekleştirdiği genişlemeleri dikkate alarak incelemektedir. Bu nedenle, AB'ye kuruluşundan sonra katılan yeni üyeler ile altı kurucu çekirdek üyenin, 1958 ile 2018 yılları arasında AB'nin ticari ilişkilerini nasıl şekillendirdikleri sorusuna cevap aramaktadır. AB'nin ticaret politikasının oluşumu ve bu politikaların yansımaları; (i) hem AB dışı hem de AB içi ticaret hacminde, (ii) ana ticaret ortaklarında, (iii) tarımsal, sanayi ve enerji ürünleri kapsamında ticaretin sektörel dağılımındaki süreklilikler ve değişimlere dair ayrıntılı tanımlayıcı istatistikler sunarak gösterilmektedir. AB'nin ticari ilişkileri ile ticaret politikalarının oluşumunun ayrıntılı bir incelemesine dayanan bu tez, AB'nin altı kurucu çekirdek üyesinin, Birleşik Krallık ile birlikte, 2018 yılına kadar bu ticaret bloğunun ticari ilişkilerini şekillendirdiğini ve yönlendirdiğini savunmaktadır. Ayrıca, bu tez ticari ilişkilerinin oluşumu ve dönüşümü sürecinde Birliğin söz konusu çekirdek kurucu grubunun çıkarlarını da destekleyen liberal dünya düzenindeki döngüsel liberal ticaret politikalarını da takip ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the formation and transformation of the European Union's (EU) trade relations in its integration process, mainly considering the enlargements it has completed so far. Therefore, it seeks to answer how the six founding-core members and the newcomers, who joined the EU after its establishment, have shaped the trade relations of the EU between 1958 and 2018. The methodology is to demonstrate the trade policy formation and its reflection on the EU's actual trade relations by presenting detailed descriptive statistics about continuities and changes in (i) the EU's trade volume in both extra and intra-EU trade, (ii) main trading partners, (iii) sectoral distribution of trade, which is mainly distributed in agricultural, manufactured and energy products. Based on a detailed study of the EU's trade relations and trade policy, this thesis argues that the six founding-core members of the EU, together with the UK, have shaped and directed the trade relations of this trading bloc until 2018. Furthermore, in scrutinizing the formation of the EU's trade relations, it is revealed that the EU has followed the cyclical trend of liberal trade policies pursued in the liberal world order, which also favored the interests of this core-founding group.