Veri gizliliği algısının internet kullanımına etkisi: Gizlilik politikaları üzerinden bir inceleme
The effect of data privacy perception on use of the internet: A review of privacy policies
  1. Tez No: 660682
  2. Yazar: FERHAT ÇAKIRÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖNAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde internet kullanım oranlarının artması ve kullanıcı verilerinin başta ticari olmak üzere pek çok amaçla kullanılması, veri gizliliği kavramının doğmasına sebep olmuştur. Veri gizliliği konusundaki tartışmalar, kişisel verilerin üçüncü kişilerle paylaşılması, satılması ya da kullanıcıların izni olmadan kullanılmasıyla ilintili konulara odaklanmaktadır. Özellikle pazarlama unsurlarının dijitalleşmesiyle birlikte veri gizliliği ve güvenliği kavramları hem bireyler hem de kurumlar açısından önemli bir yere konumlandırılmıştır. Literatürdeki çok az sayıda çalışma, kullanıcıların veri gizliliğini nasıl tanımladıkları, veri gizliliğinin internet kullanım alışkanlıklarını etkileyip etkilemediğini incelemektedir. Çalışma içerisinde veri gizliliği ve internet kullanım alışkanlıklarının birlikte ele alınması, veri gizliliği algısının incelenmesi ve bu algının online alışveriş alışkanlıklarına olan etkisinin ölçülmesi alana önemli katkı sağlayacaktır. Çalışmada veri, enformasyon ve bilgi kavramlarının farklarından başlayarak verinin dijitalleşmesi, veri gizliliği kavramının hukuksal boyutu ve pazarlama disiplinindeki veri güvenliği ve gizliliği konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Pazarlama iletişimi perspektifinden dijitalleşme ve e-ticaret davranışının detayları incelenerek veri gizliliği ve güvenliğinin boyutları ele alınmıştır. Bu kavramları açıklamak adına gerçekleştirilen araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılarak, eğitim seviyesi yüksek 156 kullanıcının veri gizliliği ve güvenliği algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanıcıların bu algılarının e-ticaret faaliyetlerine olan etkisi de ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increasing rate of internet usage and the usage of user data for many purposes, especially commercial, has led to the emergence of the concept of data privacy. Discussions on data privacy focus on issues related to the sharing, sale of personal data with third parties or their use without the consent of users. Data privacy and security concepts, especially with the digitalization of marketing elemnts, have been positioned to an important place for both individuals and organizations. Few studies in the literature examine how users define data privacy and whether data privacy affects their internet usage habits. Considering data privacy and internet usage habits together and examining the perception of data privacy will make a significant contribution to the field. In this study, starting from the differences of data, information and knowledge concepts, the digitalization of data, the legal dimension of the concept of data privacy, and the data security and privacy issues in the marketing discipline are tried to be explained. The details of digitalization and e-commerce behaviour from a marketing communication perspective are examined and the dimension of data privacy and security are discussed. In the study conducted to explain these concepts, data privacy and security perceptions of 156 users with high education level were tried to be measured by using the survey technique, which is one of the quantitative research methods. In addition, the effect of these perceptions of users on e-commerce activities was also revealed in the study.