Kadınların okul yöneticiliğine ilişkin motivasyon kaynakları: Özel okul-devlet okulu karşılaştırması
Women's motivation resources regarding school administration: Comparison of private school and public school
- Tez No: 660683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma ile İstanbul ili Maltepe ilçesinde bulunan özel okul ve devlet okullarında görev yapan kadın okul yöneticilerinin okul yöneticisi olma konusundaki motivasyon kaynakları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda son on yılda kadın istihdamını ve kadın yönetici sayısını arttırmaya yönelik yapılan uygulamaların kadınların yöneticiliği seçmesinde ne derece etkili olduğu da araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Maltepe ilçesinde farklı kademelerde görev yapan 10 kadın özel okul yöneticisi ve 16 kadın devlet okulu yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 13 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kadın okul yöneticilerinden görev süresi 1-5 yıl arasında değişen ve devlet okulunda görev yapan katılımcılar yazılı sınav sisteminin tekrar uygulanmasından oldukça memnundur. Bu kapsamda, devlet okulunda görev yapan kadın okul yöneticileri yönetimde kadın kotası uygulamalarının kadın okul yöneticisi sayısının artmasında etkili olduğunu belirtmiştir. Öte yandan, özel okulda görev yapan kadın okul yöneticileri yönetimde kadın kotası ve kadına yönetimde pozitif ayrımcılık gibi uygulamaların henüz özel okullara yansımadığını belirtmiştir. Ayrıca özel okulda görev yapan kadın okul yöneticileri yöneticiliği bir kariyer ilerlemesi olarak gördüklerini belirtmiştir. Bu bağlamda, özel okulda görevli kadın okul yöneticilerinin yöneticiliğe daha sıcak baktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is tried to specify the motivation sources of female school administrators working in private and public schools located in Maltepe, İstanbul to become school administrators. In this context, it is also examined how effective the practices of the last ten years are to increase women's employment percentage and the number of female administrators. The study group of the research consists of 10 female private school administrators and 16 female state school administrators working at different grades in Maltepe district of Istanbul during the 2020-2021 academic year. A semi-structured interview form consisting of 13 questions has been used as data collection tool. According to the results of the study, the female school administrators, whose administration experience ranges from 1 year to 5 years and who work in a state school, are quite satisfied with the re-application of the written examination system. In this context, female school principals working in public schools have stated that the women quota practices in the administration have been effective in increasing the number of female school administrators. On the other hand, female school administrators working in private schools have declared that practices such as women's quota in administration and positive discrimination in women administration have not yet been reflected in private schools. What's more, female school administrators working in private schools have stated that they see management as a career progression. In this context, it is concluded that female school administrators working in private schools lean more towards administratorship.