Finansal okuryazarlık ve okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi üzerine Kırıkkale ilinde bir araştırma
Financial literacy and a study on measures of financial literacy levels of Kırıkkale province
  1. Tez No: 660699
  2. Yazar: KEMAL OĞULCAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Modern çağın öğrenilmesi, geliştirilmesi için zorunlu tuttuğu okuryazarlık türlerinin başında finansal okuryazarlık gelmektedir. Bireylerin ekonomik durumlarını kavrayabilmeleri, tasarruf edebilmeleri ve bu tasarrufları yatırımlara yönlendirerek fazladan ekonomik fayda elde edebilmeleri finansal okuryazarlık düzeyleri ile ilişkilidir. Bu çalışmada modern hayatta bir gereklilik halini alan finansal okuryazarlık bilgisinin Kırıkkale'de öğrenim gören lise öğrencilerindeki düzeyini ve bu düzeye etki eden etmenleri araştırdık. Bu kapsamda anket çalışmamıza katılan 783 lise öğrencisinin verdikleri yanıtlar SPSS aracılığıyla T-Testi, Regresyon Testi, Anova Testi ve PostHoc Testleri yapılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyi 60,06 puan ile orta seviye olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyleri, öğrencilerin anne-baba eğitim durumu, öğrencinin akademik başarısı, aylık harçlık miktarı, cinsiyet, okul türü, özel/devlet lisesi farkı, sınıf düzeyi ve yaşlarına göre incelenmiştir. Buna göre, anne-baba eğitim düzeyi, okul türü, özel/devlet lisesi farkı cinsiyet ve akademik başarı ile finansal okuryazarlık düzeyi arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is at the top of the literacy that the modern age requires us to learn and develop. The ability of individuals to comprehend their economic situation, to save money and to obtain additional economic benefits by directing these savings to investments is related to their financial literacy levels. In this study, we investigated the level of financial literacy knowledge, which has become a necessity in modern life, in high school students studying in Kırıkkale and the factors affecting this level. In this context, the responses of 783 high school students who participated in our questionnaire study were analyzed by performing T-Test, Regression Test, Anova Test and PostHoc Tests via SPSS. As a result of the analysis, it was determined that the financial literacy level of the students was medium level with 60.06 points. The relationship between students 'parents' educational status, student's academic achievement, monthly allowance amount, gender, school type, private / public high school difference, grade level, age and financial literacy levels were examined. Accordingly, it was determined that there is a significant relationship between parents' education level, school type, private / public high school difference, gender, academic achievement and financial literacy level.