Tüketici kibri, tüketici sosyalleşmesi ve popülarite ihtiyacının lüks tüketim üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Genç yetişkinler üzerinde bir araştırma
An examination of the effects of consumer vanity, consumer socialization and the need for popularity on luxury consumption: A study on young adults
- Tez No: 660700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocukluk ve gençlikte edinilen tecrübeler yetişkinlik dönemindeki tüketim alışkanlıklarını etkilemektedir. Tüketimin anlamı başarı, haz, güç, statü, eğlence ve özgürlük gibi sembolik anlamları çağrıştıracak şekilde genişlemekte ve sahip olunan ürünlere yüklenen bu anlamlar bireyleri lüks yaşama teşvik etmektedir. Daha prestijli olmak, ilgi uyandırmak, yenilikleri kovalamak, statü sahibi olmak tüketiciye fayda sağlamaktan çok onun isteklerini tatmin etmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla bu süreç toplum içerisindeki genç yetişkinler üzerinde yoğun bir şekilde hissedilmekte ve gözlenmektedir. Literatürde tüketici sosyalleşmesinin etkin bir şekilde kullanıldığı belirtilmesine rağmen hiçbir çalışma, lüks tüketim, tüketici kibri ve popülarite ihtiyacını bir arada incelememiştir. Özellikle tüketici kibri konusunda hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada genç yetişkinlerin tüketici sosyalleşmesi, tüketici kibri ve popülarite ihtiyacının lüks tüketimin üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu doğrultuda, araştırmada kullanılan veri, 319 genç yetişkinden online anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda tüketici kibrinin; lüks tüketim, tüketici sosyalleşmesi ve popülarite ihtiyacını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Popülarite ihtiyacı ise lüks tüketim ve tüketici sosyalleşmesi üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahiptir. Araştırmanın sonuçları literatür doğrultusunda tartışılmış, araştırmacılara ve uygulamacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Experiences gained in childhood and youth affect consumption habits in adulthood. The meaning of consumption has expanded to evoke symbolic meanings such as success, pleasure, power, status, entertainment and freedom, and these meanings attributed to owned products encourage individuals to live luxury. Being more prestigious, arousing interest, pursuing innovations, and having status help consumer to satisfy his desires rather than benefit. Therefore, this process is intensely felt and observed on young adults in society. Although it is stated in the literature that consumer socialization is used effectively, no study has examined luxury consumption, consumer vanity and the need for popularity. No study has been found especially on consumer vanity. In this study, the effects of young adults' consumer socialization, consumer vanity, and the need for popularity on luxury consumption were examined. In this direction, the data used in the study were obtained from 319 young adults by using the online questionnaire method. As a result of the research, consumer vanity; It has been observed that luxury consumption, consumer socialization and popularity have a significant and positive effect. Popularity, on the other hand, has a significant and positive effect on luxury consumption and consumer socialization. The results of the study were discussed in the light of the literature; some recommendations are made for practitioners and researchers.