8–10 yaş arası çocuklarda profesyonel klasik bale eğitimine hazırlayıcı egzersiz önerileri
Exercise for children between 8-10 years professional classic ballet education
- Tez No: 660698
- Danışmanlar: PROF. AYŞİN KABALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bale sanatı, sürekli yükselen teknik seviye ve dansçıların artan bedensel kapasiteleriyle her geçen gün gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Yıllar içerisinde farklı koreograflar ve sahnelenen eserlerle sürekli gelişen bale sanatında, günümüzde de bu sanatı icra eden dansçılar ve koreografların“mükemmelliğe”ulaşma çabası devam etmektedir. Bu yolda ilerlerken, dansçı tekniğini olabildiğince üst seviyeye çekip, ifade ve artistik kalitesini de dansına katmaya çalışır. Bedeni bir enstrüman olarak düşünürsek bu enstrümana olabildiğince iyi bakmak, onunla düzenli çalışmak ve bedenin kapasitesini sınırları içerisinde olabildiğince geliştirmek gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, akademik bale eğitiminin gelişimi, içeriği ve ortak temel kriterleri anlatılarak, başlıca kazanımları sağlamaya yardımcı olacak egzersiz grupları araştırılmıştır. Akademik eğitim öncesinde uygulandığında, öğrenci adayını aranan kriterlere yaklaştırmayı ve bale eğitimlerine doğru şekilde hazırlamayı hedefleyerek çeşitli egzersiz önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Classical ballet continues to develop day by day with the ever-increasing technical level and the increasing physical capacity of the dancers. In the art of ballet, which has constantly evolved with different choreographers and staged works over the years, the efforts of the dancers and choreographers who perform this art continue to reach“perfection”. In this jurney, the dancers try to increase their technique as much as possible and add their expressive and artistic quality to their dance. In this thesis, by explaning the development, content and the common basic criteria of academic ballet education, exercise groups that will help to achieve the main gains were investigated. When applied before academic education, various exercise suggestions are offered to bring the candidate student closer to the criteria sought and to prepare them for ballet education correctly.