İsviçre'de yaşayan üç farklı kuşaktaki Türk kökenli göçmenlerin kültürleşme tutumunun yaşam doyumuna ve psikolojik sağlık durumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of acculturation attitude on life satisfaction and psychological health status in three different generations of Turkish immigrants living in Switzerland
- Tez No: 660739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişten günümüze Avrupa'da yaşayan Türk kökenli göçmenlerin ortak deneyimi olan kültürleşme; psikolojik ve sosyokültürel adaptasyonun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu araştırma, İsviçre'de yaşayan ve üç kuşaktan oluşan Türk kökenli göçmenlerin kültürleşmeye yönelik tutumları ve tercih edilen tutumların yaşam doyumuna ve psikolojik sağlık durumuna etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İsviçre'nin Aargau kantonunda yaşayan 146 gönüllü Türk kökenli göçmen oluştrumaktadır. Veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Kültürleşme Tutumu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Belirti Tarama Testi (SCL90-R) ile elde edilmiştir. Veriler Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), T-Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, İsviçre'de yaşayan üç farklı kuşaktaki Türk kökenli göçmenlerin kültürleşme tutumunun yaşam doyumuna ve psikolojik sağlık durumuna etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Türk göçmenlerin ağırlıklı olarak Ayrılma tutumunu tercih ettiği, üç kuşağında miras kültürünü koruduğu ve devam ettirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrılma tutumundan sonra en çok tercih edilen tutumun Bütünleşme olduğu, bunu Marjinalleşmenin takip ettiği ve en az tercih edilen tutumun Asimilasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acculturation, which is the common experience of Turkish immigrants living in Europe from past to present; constitutes an important part of psychological and sociocultural adaptation. This research investigates the attitudes of acculturation and the effect of preferred attitudes on their life satisfaction and psychological health of Turkish immigrants from three different generations living in Switzerland. The sample of the study consists of 146 volunteer Turkish immigrants living in the Aargau canton of Switzerland. Data were obtained by Socio-Demographic Information Form, Acculturation Attitude Scale, Life Satisfaction Scale, and Symptom Check List (SCL90-R). The data were analyzed by Pearson Correlation Analysis, One Way Analysis of Variance (ANOVA), T-Test, Kruskal-Wallis Test, and Regression Analysis. As a result of the research, it was determined that the acculturation attitude of Turkish immigrants from three different generations living in Switzerland has an effect on their life satisfaction and psychological health. It has been concluded that Turkish immigrants predominantly prefer the Separation attitude, preserve and maintain the heritage culture by three generations. It was seen that Integration is the most preferred attitude after the Separation attitude and Marginalization followed it. Assimilation was the least preferred attitude.