Türkiye basınında Kosova Savaşı
Kosovo War in Turkish press
- Tez No: 658092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YÜKSEL HOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kosova tarih boyunca ve stratejik konumu itibariyle Balkanlar yarımadası için önem arz eden bir bölge olmuştur. Dağlarla çevrili konumu onu Balkanların İsviçre'si yaparken, kömür, çinko, kurşun, gümüş ve krom gibi zengin yer altı kaynakları sayesinde deyimi yerinde ise Balkanların İsveç'i denilebilecek özgün bir bölgedir. Sırbistan'ın denize ulaşma yolunda Karadağ'dan bağımsız bir kol oluşturma maksatlı aksı üzerinde Balkan Savaşlarında bu konumu en belirgin noktasına ulaşmıştır. Arnavutluk kıyılarına doğru ilerleyen Sırp ordusu için Kosova, sadece tarihi değil Stratejik olarak da önemli bir nokta olarak biricik öneme haizdi. Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra Sosyalist Federal Yugoslavya içinde çatlaklar görülmeye başlanmıştır, İkinci Dünya Savaşında kurulan ve 1990'lara kadar inişli çıkışlı bir istikrar arz eden yapay birliktelik olan Yugoslavya'da milliyetçi sesler yükselmeye başlamıştır. Birliğin en gelişmiş iki ülkesi olan Slovenya ve Hırvatistan'ın Sırbistan ile bir türlü iyi ilişkiler içinde olamaması ve buna en büyük sebep olan Sırbistan'daki milliyetçilik rüzgarları, Yugoslavya'nın parçalanma sürecine girmesine neden olmuştur. Tarihten gelen bir çıkar çatışmasına ilaveten Kosova bölgesinde zaten var olan ekonomik sorunlar, milliyetçi akımlar ve huzursuzluğun hüküm sürmesi ile Yugoslavya'nın parçalanma süreci hızlandırılmıştır. Bu çalışmada ise Yugoslavya içinde Kosova bölgesinin konumu ve talepleri nelerdir, Yugoslavya'nın dağılması ile birlikte Kosova ve Sırbistan arasında yaşanan uzlaşmasızlığı ve bu uzlaşmasızlık sonrasında yaşanan savaşı analiz edildikten sonra, Türk basının Kosova savaşında ki tutumu incelenmiştir. Türk basını incelendiğinde ise, kullanılan gazeteler farklı ideolojiyi benimseyen ve Türkiye'nin genelini temsil etme kapasitesine sahip olan gazeteler seçilmiştir. Ayrıca Türk basınının belli bir siyasi görüşün temsilcisi olan aşırı uç ideolojideki gazetelerin söylemlerine de yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler; Kosova, Sırbistan, Yugoslavya, NATO, Türk Basını, Gazete
Özet (Çeviri)
Throughout history, Kosovo has been an important region for the Balkans and all other neighboring geographies due to its strategic location. After the end of Cold War, crack began to appear in the Socialist Federal Yugoslavia, nationalist voices began to rise in Yugoslavia, which was established in the Second World War and was a tumultuous artificial union until the 1990s. The uninterrupted bad relations between Croatia and Slovenia with Serbia and the historical war were the main factors of economic problems, nationalist movements and increased dissatisfaction, of which Yugoslavia ended up on a hopeless path. In this study were exanimated the reasons why Kosovo was a problematic region within Yugoslavia, also segregation of Yugoslavia, and after the analyzes made for the war that took place in Kosovo, the attitude of the Turkish press in the Kosovo war has been examined. When Turkish press was examined using the newspapers different ideologies, there were chosen the newspapers that were able to represent the general capacity of Turkey. Key Words; Kosovo, Serbia, Yugoslavia, NATO, Turkish Press, Newspapers